Kupcy ze Europy Wschodniej i krajów zachodnich oraz Dalekiego Wschodu oraz ambasadorowie wielu krajów uczestniczyli w spotkaniu z sandomierskimi sadownikami dotyczącym sektora przetwórstwa owocowo-warzywnego Ziemi Sandomierskiej.
Głównym celem spotkania samorządowców, sandomierskich sadowników oraz importerów z wielu krajów było nawiązanie kontaktów handlowych z kontrahentami zagranicznymi, intensyfikacja współpracy oraz promocja regionalnej produkcji owocowo-warzywnej na rynkach zagranicznych.
– Sandomierskie jabłko już jest znane na zagranicznych rynkach. W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy ponad 129 tys. ton tego owocu z terenu naszego powiatu. Jest to dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłymi latami. Bardzo cenną inicjatywą jest powstała „grupa grup, czyli Sandomierski Jabłkowy Korpus Eksporterów, który z powodzeniem konkuruje w handlu z największymi światowymi producentami. Coraz więcej sprzedajemy jabłek nie tylko Wschód, ale i rynki zachodnie poszukują naszego owocu. Jedna z grup producenckich podpisała ostatnio kontrakt z odbiorcami w Algierii – mówił Wojciech Dzieciuch, wicestarosta sandomierski.
Uczestnicy dyskutowali między innymi o specyfice rynku owoców i warzyw w naszym kraju, potencjale sandomierskich producentów, roli organizacji pozarządowych we wspieraniu polskiego eksportu oraz możliwościach rozwoju sektora rolno-spożywczego w regionie
świętokrzyskim. Oddzielny blok wystąpień był poświęcony działaniom Wydziałów Promocji, Handlu i Inwestycji polskich ambasad.
Oprócz spotkań konferencyjnych organizatorzy przewidzieli możliwość spotkania kontrahentów z przedstawicielami lokalnych grup producenckich w celu omówienia warunków współpracy i ewentualnego eksportu. Do dyskusji zaproszeni zostali ambasadorowie Rosji, Armenii, Ukrainy i Kazachstanu oraz przedstawiciele rynków zachodnich min. z Francji czy krajów Dalekiego Wschodu i północnej Afryki. - Na dzisiejszej konferencji jest obecny przedstawiciel Zjednoczonych Emiratów Arabskich, więc mamy nadzieję, że i tam zostanie doceniony smak naszego jabłka. Dziś liczymy na to, że dojdzie do wielu konkretnych rozmów, które w przyszłości zaowocują udanym handlem – dodał wicestarosta.
W drugim dniu zaproszeni goście odwiedzą zaplecza grup producenckich powiatu sandomierskiego i zapoznają się z zapleczem producenckim jak również technologią przechowywania i przerobu miejscowych owoców. - Sandomierscy sadownicy bardzo dobrze wykorzystują środki z Funduszy Europejskich na inwestycje w zakresie powstawania Grup Producenckich, które nie tylko łączą producentów, ale stają się konkretnymi partnerami w relacjach handlowych, co wpływa korzystnie na rozwój całej gospodarki owocowo-warzywnej w naszym powiecie – dodał Wojciech Dzieciuch, wicestarosta sandomierski.
Jak powiedział Grzegorz Orawiec dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, spotkanie wpisuje się w strategię rozwoju województwa świętokrzyskiego, której jednym z zadań jest rozwój potencjału rolno-przetwórczego.