Trzy dni trwało pszczelarskie święto w Bałtowie. Odbyły się konferencja naukowa i ogólnopolski piknik pszczelarski.
Pszczelarskie spotkanie w Bałtowie z roku na rok urasta do rangi międzynarodowej. W tym roku na wspólnej konferencji spotkali się bartnicy z Ukrainy, Słowacji i Białorusi, a nawet z... Norwegii. – To, co tu robicie, sprawia, że jednoczycie Europę – powiedział podczas konferencji naukowej krajowy lekarz weterynarii Janusz Związek, podkreślając bliskie kontakty świętokrzyskich pszczelarzy z kolegami z innych krajów.
Podczas pierwszego dnia odbyła się konferencja naukowa, podczas której głównym wykładem była konferencja dr. Artura Arszułowicza, który mówił o preparacie poprawiającym kondycję pszczół, co w sytuacji rozwoju chorób i nierzadko masowych pomorów całych rodzin może być przełomowe w podtrzymywaniu hodowli. Ponadto swoimi doświadczeniami w gospodarce pasiecznej podzieli się pszczelarze przybyli z Białorusi i Ukrainy. Obok sesji naukowej zorganizowany był także blok rozrywkowo-konkursowy, w którym wzięło udział mnóstwo dzieci oraz dorośli, którzy walczyli o atrakcyjne nagrody. Pszczelarskiej imprezie towarzyszyło blisko czterdziestu wystawców z całej Polski, którzy od piątku do niedzieli prezentowali na Bałtowskiej Okręglicy sprzęt pszczelarski i wyroby z miodu oraz wosku.
W niedzielę odbyła się część oficjalna, która rozpoczęła się Mszą św. w intencji pszczelarzy w kościele parafialnym w Bałtowie. Następnie podczas pszczelarskiego pikniku uhonorowano wyróżniających się pszczelarzy. Statuetkę ks. Jana Dzierżona odebrał Ryszard Ronduda. – Jest mi niezmiernie miło, że otrzymałem to najwyższe wyróżnienie pszczelarskie. Od ponad czterdziestu ośmiu lat zajmuje się pszczelarstwem oraz działam w strukturach organizacyjnych związku. Dla mnie pszczelarstwo to pasja. W pasiece ja nie pracuję, ja odpoczywam wciąż pasjonując się i podziwiając fenomen pszczelego roju – podkreśla pan Ryszard Ronduda.
Srebrne odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego przypięto: Pawłowi Masternakowi, Mirosławowi Kozłowskiemu i Maciejowi Szczodrakowi, złote: Adamowi Gajewskiemu, Waldemarowi Bugajskiemu, Krzysztofowi Wagnerowi, Jerzemu Kozłowskiemu, Olekowi Ilkiwowi, Mikołajowi Ostaszewskiemu, Kazimierzowi Rejowi i Jerzemu Murzynowi, a brązowe: Pawłowi Kozłowskiemu, Wiesławowi Olechowi, Zdzisławowi Jankowskiemu, Henrykowi Dulębie, Jerzemu Żaczkowi, Stanisławowi Przeniośle, Pawłowi Serkowi oraz Robertowi Sadle.
Przez trzy dni święta pszczelarzy na scenie wystąpiły zespoły ludowe z Bałtowa, Okoła, Borii, Szwarszowic, Piotrowa i Sędka oraz gościnnie zespoły Redlin i Suniczka z Białorusi.