Nowy numer 42/2020 Archiwum

Masz, babo, kaszę

Tylko 3 minuty i 40 sekund zajęło Emilii Skubik ubicie masła w maselniczce. Ponoć dawniej proces ten przyspieszało 
dodanie święconej wody...

Festiwal Kaszy „Gryczaki” to impreza realizowana w konwencji dwudniowych targów wystawienniczych i pikniku rodzinnego. Motywem przewodnim festiwalu jest kasza gryczana będąca w tradycji ludowej symbolem dostatku. Gryczak zaś to robiony z niej i sera białego na cieście drożdżowym placek, podawany na zimno lub ciepło.

Został zarejestrowany w 2006 roku jako produkt tradycyjny.
– „Gryczaki” to m.in. ogólnopolska wystawa produktów tradycyjnych, kiermasz sztuki ludowej, pokazy ginących zawodów, zagrody wiejskie, bogaty i urozmaicony program estradowy – wymienia Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzem Regionalnego w Janowie Lubelskim.
W programie festiwalu były także konkursy kulinarne, siłowe czy etnograficzne. Zawsze też zapraszany jest jeden ze znanych kucharzy do zaprezentowania przepisu na bazie kaszy. W Janowie gotowali już Maciej Kuroń, Dariusz Gnatowski, Bożena Dykiel, Karol Okrasa, Grzegorz Russak, Ewa Wachowicz czy Paolo Cozza. W tym roku byli to mistrzowie Polski w grillowaniu – Mariusz Nowicki i Andrzej Bryk.
Uczestnicy festiwalu odwiedzali też kulinarne zagrody, smakując regionalne potrawy, oglądali również pokaz kaszanych mocarzy.
„Gryczaki”, jak co roku, zorganizowały Urząd Miejski w Janowie Lubelskim, Janowski Ośrodek Kultury i Muzeum Regionalne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama