Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pochwała prostoty i negacja prostactwa

W nietypowej Galerii sztuki wzgardzonej i zapomnianej w Świniarach Starych zaprezentowano oryginalne fotografie ludowej sztuki religijnej.

Oryginalna galeria została zainicjowana przez pana Wiktora Bednarczuka cztery lata temu, gdy w starym budynku, gdzie przez lata odbywały się lekcje religii urządził wystawę zdjęć Feliksa Łukowskiego, pokazujących codzienne życie wsi polskiej z okresu lat czterdziestych. Obecnie Galeria mieści się w pomieszczeniach zaadoptowanych z dawnego budynku ośrodka zdrowia, gdzie urządzono sale wystawowe oraz Muzeum Regionalne. – Obecnie prezentujemy na wystawie całą serię zdjęć pokazujących okoliczne kapliczki i krzyże. Zdjęcia prezentują takaż ludzi, którzy mijają te miejsca, ale także, którzy przystają obok nich w zadumie i modlitwie – wyjaśnia W. Bednarczuk. Myślą przewodnią działania Galerii jest motto jej autora „Pochwała prostoty, negacja prostactwa”. – W całym naszym życiu te dwa nurty stykają się i krzyżują. Sztuką jest wybór tego, co w swojej prostocie ma wielką wartość a eliminowanie tego, co staje się w naszym życiu codziennym prostactwem czy prymitywizmem – dodaje autor. Działalność Galerii wspiera Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Wystawa zdjęć kapliczek potrwa jeszcze kilka miesięcy, ale autor już planuje następną, która zaprezentuje fotografie jednego z ojców Dominikanów.

Galeria sztuki wzgardzonej i zapomnianej   Wystawa fotograficzna
Galeria sztuki wzgardzonej i zapomnianej
ks. Tomasz Lis /GN
Galeria sztuki wzgardzonej i zapomnianej   Wystawa fotograficzna
Galeria sztuki wzgardzonej i zapomnianej
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma