Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Śpiewali dookoła wody

Jeden brzeg - wiele kultur - pod takim tytułem odbywały się trzydniowe występy artystów prezentujących muzykę szantowa, wodniacką i etnicznej. Nie zabrakło rodzimej muzyki flisackiej.

Festiwal „Dookoła Wody” rozpoczął się w piątek wieczorem Koncertem Ballad, który został poświęcony zmarłemu przed rokiem Markowi Sochackiemu, sandomierskiemu bardowi. Wystąpili jego przyjaciele-muzycy i wychowankowie. Główny koncert muzycznej imprezy odbył się na sandomierskim bulwarze wiślanym. To była muzyczna podróż przez różne zakątki świata, między innymi do Anglii, Francji, Irlandii, ale także do Afryki, Trynidadu, Stanów Zjednoczonych oraz do Indii. Na scenie ulokowanej blisko wiślanego brzegu wystąpila lokalna grypa „Kipikasza” z muzyką etniczną, kolejny zespół North Cape zabrał publiczność w dalszą podróż w rytmach marynarskiej szanty, zaś grupa Hambawenah wykonała tradycyjne pieśni flisackie. Na uczestników wydarzenia czekały nie tylko muzyczne atrakcje. Jedną z nich była możliwość obejrzenia tradycyjnych łodzi flisackich i porozmawiania z zaproszonymi na festiwal rzecznymi wodniakami. Kilkunastoosobowa grupa flisaków przypłynęła z Ulanowa dwoma galarami. - Ulanów zawsze wodą stał, to stolica flisaków, w przeszłości kwitło tam również sternictwo i szkutnictwo. Ponieważ w Sandomierzu jest dzisiaj święto wody, nie mogło nas tu zabraknąć – powiedział retman Zdzisław Nikolas. Bractwo Miłośników Ziemi Ulanowskiej pod wezwaniem świętej Barbary, kultywujące wielowiekowe flisackie tradycje, powstało w 1991 roku. Już w 1993 roku zorganizowało po raz pierwszy od 1939 roku spław tratwiany z Ulanowa do Gdańska. Gwiazdą wieczoru był Michał Rudaś - wokalista zafascynowany muzyką indyjską. W jego wykonaniu zabrzmiała między innymi pieśń z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy”. Koncert nad Wisłą zakończył się już po północy. Na zakończenie festiwalu odbył się koncert w wykonaniu uczestników warsztatów wokalnych i członków folkowej formacji - Orkiestra Dni Naszych.

Grupa Hambawenah   Festiwal "Dookoła wody"
Grupa Hambawenah
ks. Tomasz Lis /GN
Występ Michała Rudasia   Festiwal "Dookoła wody"
Występ Michała Rudasia
ks. Tomasz Lis /GN

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma