Nowy numer 33/2022 Archiwum

Znasz-li ten kraj?

Ponad setka dzieci i młodzieży z polskich rodzin na Ukrainie wypoczywa na wakacyjnych koloniach w Mszanie Dolnej dzięki pomocy Caritas.

– Ten wypoczynek możliwy jest dzięki pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które wspomaga dzieło prowadzone przez Caritas Polska, a my jesteśmy uczestnikiem tego wspólnego programu pomocy dla dzieci polonijnych. Ważnym celem organizacji pobytu, tych dzieci w Polsce jest umożliwienie aktywnego wypoczynku połączonego z odwiedzaniem atrakcyjnych miejsc związanych z kulturą polską – dodał ks. B. Pitucha. Na pierwszy turnus przyjechały na wypoczynek dzieci z Zaporoża. Podczas pobytu w ośrodku w Mszanie Dolnej miały możliwość poznania górzystych terenów Beskidu Wyspowego oraz wielu innych atrakcji historyczno-rekreacyjnych. - Było to dla nich wielkie przeżycie poznać kraj ich przodków. Były niezwykle zainteresowane opowiadaniami i poznawanymi miejscami. Niezaplanowana ale bardzo radosna była wizyta biskupów z Zaporoża. Dzieci miały okazję wędrować szlakami papieskimi oraz wyjechać na jedną z gór wyciągiem krzesełkowym podziwiając roztaczającą się piękną panoramę. Uczestniczyliśmy także w występach artystycznych w Kasinie Wielkiej, gdzie dzieci otrzymały mnóstwo braw – relacjonowała pani Maria Sipowicz, opiekunka turnusu. – Dzieci pochodzą w przeważającej części z polskich rodzin, cześć dzieci mówi po polsku ale dla wielu była to okazja poćwiczenia języka polskiego. Mając tak doskonałą bazę wypadową zwiedziliśmy niemalże całe Podhale, ponadto odwiedziliśmy miejsca związane z Polską historią i kulturą: Kraków, Wadowice, Stary Sącz. Wracamy pełni wrażeń i radości – podsumował ks. Tomasz Nadbereżny, pracujący obecnie na Ukrainie.

Wakacje dla dzieci z rodzin polonijnych   Wakacje dla dzieci z rodzin polonijnych
Grupa z Żółkwi
ks. Tomasz Lis /GN

Po turnusie dzieci z Zaporoża do Polski zawitały dzieci z Żółkwi pod opieką siostry Dominikanki z klasztoru na Ukrainie. - Dla większości dzieci jest to pierwsza wizyta w Polsce. Są to nasi uczniowie, którzy uczęszczają do sobotnio-niedzielnej szkoły języka polskiego. Podczas tego pobytu zobaczą, to o czym rozmawiamy na wspólnych lekcjach – podkreśliła s. Dominikanka. – Na pewno jest to dla nas wspaniała okazja poznania Polski, sprawdzenia swoich umiejętności praktycznego posługiwania się językiem. Dzisiejsza wizyta w Sandomierzu już jest czymś niezapomnianym – dzieliła się pierwszymi wrażeniami Liana Blicharska.

W sumie w trzech turnusach weźmie udział 100 dzieci z Zaporoża i Żółkwi na Ukrainie. Każdy z turnusów trwa 14 dni. Przez cały czas trwania kolonii dzieci pozostają pod opieką wykwalifikowanej kadry, mają zapewnioną opiekę medyczną, pedagogiczną oraz bardzo dobre warunki mieszkaniowe i pełne wyżywienie. - Elementem, który wyróżnia kolonie organizowane przez Caritas Diecezji Sandomierskiej od innych jest ich strona duchowa, w tym zachowywanie zasad chrześcijańskich, wspólna modlitwa, uczestnictwo we Mszy św. - podkreślił ks. B. Pitucha.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama