Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zabytki w miniaturze

Muzealne miniatury to dzieło Józefa Zielińskiego, który z zadziwiającą dokładnością zadbał o historyczne szczegóły. Wystawa wejdzie w skład stałej ekspozycji galerii.

Muzeum Diecezjalne przygotowało dla zwiedzających niezwykłą ekspozycję. W trzech ściennych niszach umieszczono miniatury architektoniczne wykonane na początku XX w. przez Józefa Zielińskiego. Pokazane zostały miniatury Dworku Skorupskich, kościoła dominikanów pw. św. Jakuba Apostoła, ratusza sandomierskiego i fragmenty zabudowań klasztoru sióstr benedyktynek, z wbudowaną w mur zewnętrzny furtę i kazalnicę z XVIII w.

– Starannie wykonane miniatury charakteryzują się dbałością o wierne odtworzenie wszystkich detali architektury i zachowanie odpowiednich proporcji. Józef Zieliński wykonywał wcześniej szkice przygotowawcze, w zbiorach muzeum zachowały się rysunki do modelu kościoła dominikanów w Sandomierzu – podkreśla Urszula Stępień, kustosz muzeum.

W kolejnej wnęce ustawione zostały małe figurki z XVII–XVIII w. – Bardzo ciekawa jest rokokowa rzeźba Matki Boskiej Niepokalanej o wysokości 38 cm. Jest to prawdopodobnie bozzetto, model rzeźbiarski – dodaje pani kustosz.

Prezentowane miniatury   Prezentowane miniatury
Muzeum Diecezjalne
ks. Tomasz Lis /GN
Prezentowane miniatury   Prezentowane miniatury
Muzeum Diecezjalne
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama