Ponad tysiąc wiernych wzięło udział w VII Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin na Święty Krzyż. Przewodniczył jej biskup senior Edward Frankowski. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej świętowali w tym samym czasie odpust Przenajdroższej Krwi Chrystusa.
W świętokrzyskim sanktuarium odbył się doroczny odpust ku czci Krwi Przenajdroższej połączony z VII Diecezjalną Pielgrzymką Rodzin. Świętokrzyska bazylika wypełniła się licznie przybyłymi pielgrzymami m.in. z Sandomierza, Tarnobrzega, Łagowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Nowej Słupi. Obecne były także Wspólnoty Krwi Chrystusa z diecezji sandomierskiej. Uroczystej sumie przewodniczył biskup senior Edward Frankowski.
Pielgrzymi z diecezji sandomierskiej rozpoczęli wejście do świętokrzyskiego kościoła nabożeństwami Drogi Krzyżowej w Nowej Słupi przy kościele pw. Świętego Wawrzyńca i Hucie Szklanej przy krzyżach Świętokrzyskiej Golgoty Wschodu.
Sumie odpustowej przy Relikwiach Krzyża Świętego przewodniczył biskup senior Edward Frankowski, który w swej homilii podkreślił, że Święty Krzyż jest miejscem świętym i nie ma na nim miejsca dla powrotu pogaństwa. - Nie ma innej drogi do pokonanie tego, co złe, jak tylko przez krzyż Chrystusa Ukrzyżowanego, który przelał za nas swoją najdroższą krew. Dzisiaj są ciemne siły na świecie a także w naszej Ojczyźnie, które pragną przysłonić znaczenie krzyża chrystusowego. Zadaniem nas, współczesnych Chrześcijan jest to, byśmy nie pozwolili aby osłabiono w nas wiarę – mówił bp Frankowski.
Po Eucharystii pielgrzymi modlili się przy Golgocie Nienarodzonych usytuowanej na świętokrzyskich błoniach. Na zakończenie uroczystości pielgrzymi wysłuchali w bazylice koncertu zespołu muzycznego "4 Kroki".
Odpust ku czci Przenajdroższej Krwi Chrystusa na Świętym Krzyżu odbywa się od siedmiu lat w pierwszą niedzielę lipca.Związana z nim jest także od samego początku diecezjalna pielgrzymka rodzin diecezji sandomierskiej.
Mszy św. przewodniczył bp E. Frankowski
Pielgrzymka rodzin
Archiwum sanktuarium
Modlitwa przy Golgocie Nienarodzonych
Pielgrzymka rodzin
Archiwum sanktuarium