Podczas 100 lat swojej działalności szkolne ławy opuściło prawie 9 tys. absolwentów. Z okazji jubileuszowych obchodów został zorganizowany także IX Zjazd Absolwentów i Wychowanków.
Uroczystości rozpoczęła wspólna Msza św. w ostrowieckiej kolegiacie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. We wspólnej modlitwie uczestniczyło kilka pokoleń absolwentów, emerytowani nauczyciele i wychowawcy oraz obecne grono pedagogiczne i uczniowie. Mszę św. koncelebrowali miejscowi duszpasterze, kapłani, którzy ukończyli „ostrowieckiego Chreptowicza”, oraz księża, którzy byli i są szkolnymi katechetami. Podczas homilii biskup ordynariusz mówił o roli szkoły i nauczyciela w procesie wychowania młodego pokolenia.
– W obecnych czasach proces edukacji i szkolnictwo próbuje się zamknąć w szablonach rankingów, punktacji czy klasyfikacji popularności. Ze szkoły czyni się instytucję, która ma przede wszystkim zabiegać o naukowe osiągnięcia i sukcesy mające przynieść jej prestiż, a co za tym idzie – większą liczbę uczniów. Tymczasem szkoła ma stać się dla młodych ludzi niejako matką, która gromadzi wiele osób w jedną wspólnotę, rodzinę, w której młody człowiek ma nie tylko zdobywać wiedzę, otwierać się na świat, ale także ma formować swoje wnętrze i charakter. Nauczyciel i uczeń we wspólnej pracy mają widzieć ten sam cel, do którego dążą wspólnymi siłami. Wtedy to miejsce może stać się swoistą „szkołą życia”, gdzie nauczyciel, kierując się miłością i nadzieją, przekazuje wiedzę, a uczeń pełen zaufania oddaje się temu przewodnictwu – podkreślał bp Nitkiewicz. Podczas Eucharystii ordynariusz poświęcił nowy sztandar szkoły, który został przez dyrekcję przekazany społeczności szkolnej.
Po wspólnej modlitwie delegacje szkoły i absolwentów udały się na miejskie cmentarze, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach zmarłych profesorów i wychowawców.
Druga cześć jubileuszu oraz zajazdu absolwentów odbyła się w szkole, gdzie odsłonięto popiersie patrona szkoły Joachima Chreptowicza, wręczono Certyfikaty Potwierdzenia Matury na 50-lecie absolwentom z lat 1959–1963 oraz wspominano szkolne lata.
– Bardzo miło wspominam czasy licealne. Były to cztery lata spędzone w dobrej atmosferze, którą tworzył niezapomniany dyrektor Rosłoński. Moją licealną pasją była matematyka, byłem olimpijczykiem pierwszego stopnia, mimo to już wtedy kształtowało się we mnie powołanie kapłańskie i po maturze wstąpiłem do sandomierskiego seminarium – wspomina ks. Janusz Bachurski, absolwent z 1964 r.
– Taki jubileusz i zjazd absolwencki są wspaniałą chwilą, w której odnawiamy i umacniamy nasze szkolne przyjaźnie. Są lekarstwem, aby zachować w dobrej kondycji nasze znajomości i przywołać wspomnienia tamtych wspaniałych i niezapomnianych chwil młodości. Mimo upływu lat, rozpoznajemy twarze kolegów i koleżanek, gdy spacerujemy po salach, odżywają wspomnienia o dawnych profesorach i chwilach spędzonych wspólnie z całą klasą. Oczywiście, że wspominamy młodzieńcze sympatie, wspólne figle i zabawy. Wydaje się, że to było tak niedawno, jakby wczoraj – wspomina z sentymentem Józef Portacha, absolwent z 1954 r. Zjazd absolwentów zakończą wykłady o patronie szkoły i o dyrektorze z lat 1915–1918 Sławomirze Czerwińskim oraz wspólny Bal Absolwenta.
Jako początek działalności ostrowieckiego Liceum im. J. Chreptowicza uważa się datę 9 lutego 1931 r., kiedy to otwarto w Ostrowcu przy ul. Iłżeckiej w Domu Żaka czteroklasowe progimnazjum męskie. Pierwszym dyrektorem szkoły został Stefan Czapliński. Naukę podjęło 100 uczniów. Pierwsza matura odbyła się w 1920 r., a zdało ją 7 uczniów szkoły: Edward Dryjański, Stanisław Duczyński, Henryk Epsztain, Józef Reński, Michał Słowikowski, Izydor Stępień oraz Marian Witkowski.