Nowy numer 25/2018 Archiwum

Sandomierskie ślady bł. Czesława

Rozpoczęły się sandomierskie dni poświęcone bł. Czesławowi, związane z obchodzonym jubileuszem 300. rocznicy jego beatyfikacji.

Dwudniowe spotkanie rozpoczęło wprowadzenie relikwii błogosławionego do sandomierskiej katedry, gdzie następnie wspólnej modlitwie podczas Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski.

Po Eucharystii w Domu Katolickim odbyło się sympozjum historyczno-pastoralne o życiu i działalności bł. Czesława. Dr Wojciech Kucharski mówił o życiu oraz kulcie bł. Czesława na przestrzeni wieków, a o. Norbert Oczkowski OP przedstawił referat nt. „Lex orandi, lex credendi”, czyli w jaki sposób i co o błogosławionym mówią nam modlitwy i jego przedstawienia artystyczne. Następnie ks. dr Mirosław Nowak mówił o wystroju i wymowie artystycznej kaplicy bł. Czesława we Wrocławiu.

Na popołudnie zaplanowano różańcowe spotkania modlitewne oraz czuwanie przy relikwiach błogosławionego w katedrze sandomierskiej. – Tym naszym spotkaniom towarzyszą główne relikwie naszego bł. Czesława, jest to relikwia głowy. Należą one do najbardziej udokumentowanych relikwii w Polsce. W ostatnim czasie zostały poddane gruntownym badaniom, a naukowcy na podstawie specjalnego programu mogli odtworzyć wirtualnie, jak wyglądała twarz bł. Czesława – poinformował o. Norbert Oczkowski OP.

W niedzielę podczas Mszy św. w katedrze głoszone będą homilie o błogosławionym, następnie w procesji relikwie będą przeniesione do kościoła św. Jakuba, gdzie o 12.00 bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczyć będzie Mszy św. z okazji sandomierskiego wspomnienia bł. Sadoka i Męczenników Sandomierskich.

  Relikwie bł. Czesława
kl. Tomasz Zych
  Sympozjum naukowe w Domu Katolickim
kl. Tomasz Zych

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma