Nowy numer 18/2021 Archiwum

Kapłański Dom Seniora

- Dziękujemy za waszą wieloletnią posługę i liczymy na was w dalszym ciągu – mówił do księży seniorów bp K. Nitkiewicz podczas uroczystego poświęcenia kaplicy pw. św. Krzysztofa i ołtarza w Domu Księży Emerytów.

Zakończył się etap budowy nowego gmachu dla księży, którzy przechodzą na kapłańską emeryturę. W nowym gmachu, którego budowę rozpoczęto w 2007 r. zamieszkali już kapłani seniorzy.

Uroczystość rozpoczęła Msza św., podczas której bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił nową kaplicę oraz konsekrował jej ołtarz. We wspólnej modlitwie uczestniczył bp E. Frankowski, kapłani seniorzy, kapłani duszpasterzujący w diecezji, siostry zakonne, wspólnota seminarium oraz osoby związane z budową całego gmachu. - Ten dom powstał dzięki ofiarom kapłanów i wiernych diecezji sandomierskiej. Należy do naszej kościelnej rzeczywistości i chociaż znajduje się nieco „na uboczu” powinien promieniować świadectwem ewangelicznego życia swoich mieszkańców. Dziękujemy wam drodzy księża seniorzy za waszą wieloletnią posługę i liczymy na was w dalszym ciągu. Potrzebujemy waszej modlitwy, pomocy duszpasterskiej i dobrego słowa. Bóg, który wszystko widzi i nie poskąpi swojej nagrody – podkreślił bp K. Nitkiewicz rozpoczynając Mszę św.

Podczas homilii ks. Stanisław Bar, diecezjalny ojciec duchowny, mówił o wymiarze posłusznej wiary w realizacji kapłańskiego powołania. – Gotowość pójścia za Bożym wezwaniem to jeden z wymiarów kapłaństwa. To właśnie wiara pozwala w naszym życiu na bycie tam gdzie chce nas widzieć Bóg. To ona pozwala nam być nieustannie darem dla Boga, który nas powołał i któremu służymy. Drodzy księża seniorzy, wy swoje kapłańskie siły złożyliście na służbie takiemu Bożemu wezwaniu i jesteście dla nas świadkami wierności swojemu powołaniu – mówił kaznodzieja.

Podczas obrzędów pasterz diecezji dokonał poświęcenia kaplicy oraz namaszczenia ołtarza olejem świętym. Po wspólnej modlitwie odbyło się braterskie spotkanie duchowieństwa.

- Dzisiejsza uroczystość to oddanie do użytku nowego gmachu Domu Księży Emerytów. Jest to wspólne dzieło całej diecezji, która wspierała jego powstawanie. W nowym gmachu przygotowane zostały 25 mieszkania dla kapłanów przechodzących w stan kapłańskiej emerytury lub którym zdrowie nie pozwala na pełnienie posługi duszpasterskiej. Nowy budynek jest przygotowany i wyposażony w nowoczesne systemy i urządzenia dla mieszkańców będących w podeszłym wieku. Księża seniorzy mają zapewnioną stałą opiekę medyczną. W skład personelu wchodzą siostry zakonne posługujące księżom oraz osoby świeckie, które dbają o dobry codzienny pobyt naszych seniorów – poinformował ks. Jacek Marchewka, dyrektor Domu Księży Emerytów.

Konsekracja ołtarza   Konsekracja ołtarza
Inauguracja kaplicy w Domu Księży Emerytów
ks. Tomasz Lis /GN
Poświęcenie kaplicy   Poświęcenie kaplicy
Oddanie do użytku Domu Księży Emerytów
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama