GN 47/2020 Archiwum

Rodzinni wolontariusze

Osoby na co dzień pomagające rodzinom w parafialnych i dekanalnych poradniach spotkały się na wspólnym zjeździe formacyjno-modlitewnym.

W sulisławskim sanktuarium Matki Bożej odbył się II Diecezjalny Zjazd Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, którą koncelebrowali kapłani koordynujący pracę Centów w dekanatach.

- Dziś świadczymy pomoc w 21 ośrodkach działających w poszczególnych dekanatach. Centra zrzeszają grupy wolontariuszy niosących szeroką pomoc rodzinom znajdujących się w trudnych i kryzysowych sytuacjach życiowych. Nasze działania wspierane są przez lokalne samorządy i instytucje wspomagające opiekę społeczną. Posługujący wolontariusze to lekarze i pielęgniarki, ale również księża, psycholodzy, pedagodzy, prawnicy, terapeuci oraz inni specjaliści pomagający w problemach natury psychologicznej, pedagogicznej, prawniczej i w wielu innych - poinformował ks. Wiesław Surma, koordynator Centrów.

Podczas homilii ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin, mówił o zadaniach współczesnej rodziny, jej zagrożeniach oraz potrzebie rzetelnego świadectwa miłości rodzinnej i małżeńskiej.

- Dziś współczesny świat zapomina lub nawet odrzuca prawdziwy i piękny obraz miłości, który człowiek otrzymuje od samego Boga. Jest to miłość ofiarna, zdolna do poświęceń, wytrwała. W zamian propagując fałszywe lub zniekształcone obrazy miłości. Dlatego potrzeba, aby współczesna rodzina stała się świadkiem i przekazicielem pięknej miłości otwartej na Boga i drugiego człowieka - mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. biskup ordynariusz podziękował za wspólne spotkanie oraz za pracę w ramach Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. - Te centra są odzwierciedleniem działania Kościoła - Matki, który towarzyszy zawsze swoim córkom i synom, prowadzi ich i wspiera w życiowych próbach. Nie oczekuje za to pochwał, gratyfikacji pieniężnych, czy zwiększenia swoich wpływów. Naszym sukcesem są uratowane małżeństwa, uśmiechnięte dzieci, zaradzenie duchowemu i materialnemu ubóstwu. Niosąc ratunek innym ratujemy samych siebie przed egoizmem i próżnością. Podążajmy dalej tą drogą miłości, którą wskazuje nam Chrystus i Jego najświętsza Matka Królowa Rodzin - mówił do zgromadzonych bp K. Nitkiewicz.

Następnie wszyscy we wspólnej modlitwie zwierzyli działania KCPR opiece Matki Bożej Sulisławskiej.

Kolejnym punktem spotkania był wykład dr hab. Mieczysława Gucewicza. Następnie uczestnicy zjazdu mogli wspólnie wymienić się doświadczeniami w prowadzeniu działań na rzecz pomocy rodzinom oraz wspólnie wysłuchali koncertu muzycznego. Spotkanie zakończyła modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego i nabożeństwo majowe.

Spotkanie wolontariuszy   Spotkanie wolontariuszy
Świadczą pomoc rodzinom
ks. Tomasz Lis /GN
Spotkanie wolontariuszy   Spotkanie wolontariuszy
Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz
ks. Tomasz Lis /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama