Cztery wieki temu w ufundowanym przez rodzinę Ossolińskich klasztorze osiedli biali bracia. Przez lata konwent przeżywał lata świetności i zapomnienia, dziś na nowo nabiera duchowego i zewnętrznego blasku.
Jubileuszowe obchody klasztornej fundacji miały charakter promocji, tego trochę, zapomnianego dziś miejsca.
Pierwszego dnia otwarto wystawę o chlubnej przeszłości konwentu oraz ostatnich pracach renowacyjnych. - Był to dzień skierowany do dzieci i młodzieży by poznały bliżej historię tego miejsca. Oczywiście nie zabrakło także konkursów i sportowych rozgrywek - poinformował ks. Robert Capała, rektor podominikańskiego kościoła.
Kolejnego dnia odbył się Festiwal Życia Monastycznego, na którym siostry i bracia zakonni z terenu diecezji prezentowali swoje zgromadzenia oraz realizowane charyzmaty. Przybyli goście mogli popróbować także zakonnych specjałów przygotowanych na ten dzień. Podsumowaniem dnia był wieczorny koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach”.
- Podczas tych dni towarzyszył nam, będący w renowacji, obraz Matki Bożej Różańcowej, do którego przez wieki pielgrzymowali okoliczni pątnicy oraz przy którym duchową inspirację czerpało miejscowe Bractwo Różańcowe - dodał ks. rektor.
W ostatnim dniu obchodów poklasztorną świątynie odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodnicząc wspólnej modlitwie Mszy św.
- Klimontowski zespół klasztorny, który powoli odzyskuje swoje pierwotne piękno, aby ponownie służyć miejscowej społeczności i pielgrzymom, przywołuje wspomnienie duchownych i świeckich, którzy byli współpracownikami Boga Stwórcy i Zbawiciela.Posłuszni Jego natchnieniom i ubogaceni Jego darami czynili świat lepszym i piękniejszym. My również jesteśmy wezwani przez Boga do podobnej współpracy. Jesteśmy wezwani do czynienia rzeczy nadzwyczajnych, wyjątkowych, a nie tylko do ocalenia „stanu posiadania.” Nic się nie zmieni jeżeli będziemy narzekali na niesprzyjające okoliczności, jeżeli pozostaniemy w kręgu utartych schematów i metod. Musimy wyjść do świata z Ewangelią w ręku. Najskuteczniejszym sposobem obrony wartości chrześcijańskich jest ich pielęgnowanie i wdrażanie w życiu osobistym, parafialnym, w rodzinach i w społeczeństwie. Chrystus zapewnia każdego z nas podobnie jak św. Pawła Apostoła: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” - powiedział podczas homilii pasterz diecezji.