Ponad półtora tysiąca uczniów trzecich klas gimnazjum uczestniczyło w III Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Dla wielu z nich był to czas podziękowania za przyjęty sakrament bierzmowania i mijający etap nauki. Młodzi pątnicy rozpoczęli pielgrzymkę od przejścia Drogą Krzyżową, którą w tym roku odprawiali w indywidualnych grupach podczas podejścia do sanktuarium. Tematem rozważań był aspekt wiary przeżywany w obliczu osobistych doświadczeń. Każdy z uczestników otrzymał pakiet pielgrzyma, w którym znalazł się: praktyczny modlitewnik, przewodnik i identyfikator. Zawiązanie wspólnoty nastąpiło u stóp sanktuarium a następnie młodzi uczestniczyli we Mszy św., pod przewodnictwem bp Edwarda Frankowskiego. Podczas homilii podkreślił on znaczenie miejsca, w którym młodzi spotykają się co roku. – To miejsce, gdzie przybyliście na wspólne spotkanie, może zachwycić w kilku wymiarach. Jednym z nich jest otaczające piękno przyrody wskazującej na wszechmoc Boga, który wszystko stwarza i powołuje do istnienia. Ta świątynia i sanktuarium sięgają czasów piastowskich. Było to ważne miejsce w naszej historii. W cieniu Świętego Krzyża wzrastały młode pokolenia o sercach pełnych wiary i miłości do ojczyzny. Sercem tego miejsca, jego istotą, są przechowywane tutaj relikwie Drzewa Krzyża Świętego, znak obecności Chrystusa – mówił biskup E. Frankowski.
Biskup podkreślił także znaczenie darów, jakie otrzymali młodzi podczas sakramentu bierzmowania. – Dary Ducha Świętego, które otrzymaliście podczas bierzmowania, niech w was trwają i rozwijają się. Pozwólcie, aby Duch Święty was nieustannie odnawiał, a wtedy mocni Jego mocą będziecie mogli stawać się świadkami Chrystusowej Ewangelii – dodał biskup.
Po Mszy św. młodzi uczcili relikwie poprzez ucałowanie i osobistą adorację. Następnie odbył się koncert zespołu Full Power Spirit. Modlitewne spotkanie gimnazjalistów z całej diecezji zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego. – Każde takie spotkanie pozwala nam wzajemnie się poznać, modlić we wspólnych intencjach oraz bawić, bo to też jest charakterystyką młodości. Przed nami nowy okres życia i nauki i myślę, że takie chwile pozwalają zapomnieć o codziennych kłopotach, stresach związanych z wynikami egzaminów, a dają dużo radości i siły – komentowała spotkania Joanna Chmiel z Ostrowca Świętokrzyskiego.