W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się XI edycja Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce interpretacje”.
Wzięli w nim udział uczniowie, którzy zwycięsko przebrnęli przez eliminacje miejskie i powiatowe przeprowadzone przez Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli i Tarnobrzeski Dom Kultury.
Konkursowe przesłuchania rozpoczęły się po godzinie 10 w Sali Kameralnej TDK. Sprawnie i z humorem poprowadził je Andrzej Wilgosz, instruktor teatralny, miłośnik teatru. Przed wysoką komisją w składzie: Anna Kasiarz – polonistka w ZSP nr 1 w Tarnobrzegu, Agnieszka Nakielska-Dydo – logopeda, Edyta Nieduziak – Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza w Sandomierzu, Krzysztof Czubak – instruktor teatralny w SDK w Stalowej Woli, Grzegorz Kociuba – polonista w LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu oraz Bolesław Ziemba – z Teatru „Bez Metryki”.
UTW zaprezentowało się ponad 40 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I – III oraz IV – VI. Po ponad godzinnych obradach werdykt w imieniu całego jury odczytał Grzegorz Kociuba.
W I kategorii wiekowej cztery równorzędne nagrody otrzymali: Kacper Goc (PSP nr 12 w Stalowej Woli), który zyskał uznanie za wyrazistość sceniczną podczas recytacji utworu Michała Zaremby „Wół”, Marcelina Maciąg (SP nr 11 w Tarnobrzegu) za dojrzałą sceniczną interpretację wiersza Marcina Bryczyńskiego „Po wakacjach”, Aleksandra Walkowicz (PSP nr 12 w Stalowej Woli) za przekonująca prezentację „Dyrektora i pomnika” K.I. Gałczyńskiego oraz Iga Żebrowska (PSP nr 1 w Stalowej Woli) za interesującą interpretację liryku Agnieszki Frączek „Igloo z importu”. Wśród siedmiu wyróżnionych był Karol Zięba (PSP nr 12 w Stalowej Woli), który w dowcipny sposób przedstawił „Wilka u dentysty” Tadeusza Śliwiaka.
W starszej kategorii główne nagrody komisja zdecydowała się przyznać: Wiktorii Bzdyrze (PSP w Pysznicy) za trafny dobór repertuaru, jakim był utwór Ludwika J. Kerna „O rodzicach”, Adamowi Młynarskiemu (PSP nr 3 w Stalowej Woli) za autentyczny temperament sceniczny, którym wykazał się interpretując fragment „Ferdynanda Wspaniałego” Jerzego L. Kerna oraz Maciejowi Swatowi (PSP nr 3 w Stalowej Woli) za przekonujący wyraz artystyczny, czego dał dowód, deklamując wiersz Agnieszki Frączek „Kogo pies?”.
W tej kategorii komisja przyznała tylko jedno wyróżnienie, a przypadło ono Karolinie Kędziorze (PSP w Zaleszanach) za interpretację utworu Włodzimierza Ścisłowskiego „W starym zamczysku”.
– Porównując to co się działo podczas eliminacji, odniosłem wrażenie, że dzisiaj większość dzieci zjadła trema – podzielił się swoimi spostrzeżeniami Andrzej Wilgosz – z którą nie zawsze potrafiły sobie poradzić. Niestety nie pomogło również zachowanie publiczności, która wypełniając salę szumem, pogwarem rozpraszała i utrudniała występ uczestnikom. Tak było w przypadku jednej dziewczynki, która znakomicie recytowała niełatwy do interpretacji utwór Włodzimierza Ścisłowskiego.
Celem przeprowadzanego od 11 lat konkursu „Dziecięce interpretacje” jest przede wszystkim popularyzacja poezji wśród najmłodszych.
– Sztuka recytacji zamiera i jeśli nie zaszczepimy jej w wieku dziecięcym, to później nie mamy w tego typu konkursach uczestników spośród gimnazjalistów czy licealistów. W najstarszym, w tym roku odbywającym się po raz 58, Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, organizowanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej, pojawiają się oni niczym meteory, podczas gdy dawniej startowało w nim ok. 40 nastolatków. Dzisiaj jest to zaledwie kilka osób.
Organizatorami konkursu są Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Spółdzielczy Dom Kultury.