Do posługi lektora zostało przyjętych 317 ministrantów z 94 parafii, zaś na stopień ceremoniarza zostało mianowanych 34 kandydatów z 16 parafii.
W kościele parafialnym w Gorzycach odbył się obrzęd błogosławieństwa lektorów i ceremoniarzy. Ceremonia zakończyła całoroczny etap formacji tej grupy Liturgicznej Służby Ołtarza.
Mszy świętej oraz obrzędowi błogosławieństwa przewodniczył bp Edward Frankowski. Wraz z nim o dobrą posługę dla swoich podopiecznych modlili się kapłani prowadzący grupy ministranckie w swoich parafiach. W uroczystości uczestniczyli animatorzy ministranccy oraz rodziny lektorów i ceremoniarzy.
Podczas homilii biskup wskazał na znaczące zadania jakie stawia się w liturgii przed ministrantami oraz potrzebie nieustannej formacji osobistej i liturgicznej, która pozwala w pełni służyć Chrystusowi i wspólnocie Kościoła. - Pamiętajcie, że bycie lektorem i ceremoniarzem to posługa wspólnocie Kościoła, ale przede wszystkim służba samemu Bogu - wskazał obecnym ministrantom bp E. Frankowski.
Prowadzona w diecezji Szkoła lektora i ceremoniarza to seria spotkań, podczas których kandydaci poznają zasady dobrego wypełniania swoich obowiązków ministranckich, zasady i prawidła liturgii oraz przechodzą warsztaty oratorskie. Szkoły lektora prowadzone są w poszczególnych dekanatach i przygotowują ministrantów do posługi Słowu Bożemu podczas liturgii.
Szkoła Ceremoniarza prowadzona jest w ośrodku diecezjalnym i uczy ministrantów odpowiedniego przygotowania liturgii i czuwania nad odpowiednim jej przebiegiem.
- Zapraszamy chętnych ministrantów na corocznie prowadzone spotkania formacyjne, podczas których każdy z nich otrzymuje solidne podstawy posługi lektorskiej i ministranckiej, jak również w przyszłości może stać się cenną pomocą w prowadzeniu młodszych grup ministranckich - powiedział ks. Ryszard Podlewski, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. Gorzyckie ministranckie spotkanie zakończyła wspólna agapa.