Nowy numer 39/2023 Archiwum

Album na 10-lecie

W Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyła się prezentacja specjalnego albumu dokumentującego działalność miejscowych turków.

Album na 10-lecie   Promocji towarzyszyła prezentacja multimedialna albumu Marta Woynarowska/GN – Z racji przypadającego w tym roku 10-lecia naszej Honorowej Straży Wielkanocnej i dziesiątej Ogólnopolskiej Parady „Turki 2013”, która odbędzie się w Nowej Dębie – wyjaśniał narodziny powstania albumu dyrektor SOK Krystian Rzemień – postanowiliśmy w trwały sposób upamiętnić te wydarzenia. Stąd pomysł na wydanie książki.

Publikacja obok fotografii dokumentujących działalność HSW zawiera krótki rys historyczny tej formacji, a także zdjęcia z imprez realizowanych dzięki wsparciu Lasowiackiej Grupy Działania, skupiającej trzy gminy: Nową Dębę, Bojanów i Baranów Sandomierski. – Uzupełniliśmy album o fotografie podkreślające walory przyrodnicze i turystyczne naszego regionu – mówił Krystian Rzemień – by w ten sposób promować i zachęcać turystów do odwiedzin. Naszym zamiarem jest wręczenie książki każdemu uczestnikowi tegorocznej parady, a w tej chwili mamy zgłoszony przyjazd ponad 1700 osób z całej Polski. Będzie to zatem dobra okazja do pokazania tego co mamy najlepsze.

Podczas spotkania nie mogło naturalnie zabraknąć wspomnień i opowieści o początkach i działalności nowodębskich turków. – Nasza straż nie powstałaby gdyby nie śp. Tadeusz Górecki – opowiadał Adam Róg, dowódca oddziału. – To on będąc wspólnie z bratem Stanisławem w miejscowościach, gdzie działały Straże Wielkanocne, zachwycił się tamtejszymi tradycjami. Postanowił zaszczepić ten zwyczaj także w naszym mieście. I tak po raz pierwszy w 2004 r. wystąpiliśmy na I Ogólnopolskiej Paradzie Straży Wielkanocnych jako reprezentanci parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast