Niecodzienna aura towarzyszyła porannej procesji i Mszy św. rezurekcyjnej. Mimo śniegu i zimna katedra zgromadziła tłumy wiernych.
W poranek Niedzieli Zmartwychwstania uroczystej procesji rezurekcyjnej i Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu przewodniczył ordynariusz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz.
W wielkanocnej uroczystości wzięli udział kapłani, kanonicy Kapituły Katedralnej w Sandomierzu, seminarzyści, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, członkowie bractwa bł. Wincentego Kadłubka, chór katedralny oraz licznie przybyli mieszkańcy królewskiego grodu.
Procesja rezurekcyjna to wyraz radości, jaką przeżywa Kościół z faktu zmartwychwstania Chrystusa. Podczas homilii biskup ordynariusz wskazał, że zmartwychwstanie Chrystusa nie jest tylko pobożną tradycją, lecz faktem, który stał się fundamentem odrodzenia człowieka i potwierdzeniem prawdziwości naszej wiary.
- Potrzebujemy więc jakiegoś radykalnego odrodzenia, rekonstrukcji naszej osobowości. Świat wmawia nam, że możemy zbawić się sami, że sami jesteśmy w stanie pokonać zło, zaradzić wszelkim problemom, ale to jest tylko kłamliwa propaganda. Taką możliwość daje nam Chrystus Zmartwychwstały, którego spotykamy w sakramentach świętych, w Ewangelii i we wspólnocie Kościoła - mówił do zebranych pasterz diecezji. - Na jednym z fresków zdobiących prezbiterium naszej sandomierskiej bazyliki, On wyprowadza z otchłani Adama i innych zmarłych. Prowadzi za rękę jak ojciec dzieci, przechodząc nad przepaścią po belce krzyża, która pełni rolę pomostu i drogi do wiecznego szczęścia. Świętując dzisiejszą uroczystość nie możemy zapominać, że każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania. Jeżeli będziemy przeżywali ją po chrześcijańsku uczestnicząc w liturgii Mszy św. i powstrzymując się od pracy spotkamy Chrystusa zmartwychwstałego podobnie jak Maria Magdalena i Apostołowie, a On obdarzy nas nowym życiem - zaznaczył bp K. Nitkiewicz.
Na zakończenie Eucharystii biskup Krzysztof Nitkiewicz złożył zebranym wielkanocne życzenia i podziękował za wspólną modlitwę i przeżywanie misterium całego Triduum Paschalnego, które prowadzi przez refleksję nad męką Zbawiciela do wspólnej radości ze Zmartwychwstałym. Po czym udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa na wielkanocne świętowanie.