Liturgia wielkopiątkowa w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego rozpoczęła się w Godzinie Miłosierdzia Bożego.
We wspólnej modlitwie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza sandomierskiego, uczestniczyła wspólnota Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kustoszy sanktuarium, kapłani diecezjalni, alumni seminarium oraz liczni pielgrzymi, którzy przybyli – mimo bardzo ciężkich warunków atmosferycznych i dużych opadów śniegu.
– Nie wyobrażamy sobie innego miejsca do przeżywania tego wielkiego dnia. Nasza obecność jest prawie obowiązkowa w tym czasie przy relikwiach drzewa, na którym Chrystus umarł. To właśnie tutaj jest narzędzie naszego zbawienia i tutaj czerpiemy z niego siłę – mówiła Stanisława Bielan z Kielc.
Momentem szczególnym wielkopiątkowej liturgii ałowa była odczytana męka Pańska według przekazu św. Jana. W homilii bp Nitkiewicz, zachęcając do oddania czci i adoracji relikwii Drzewa Krzyża Świętego, wskazał na wymowę tego gestu oraz mówił o duchowym znaczeniu znaku krzyża Chrystusa. – Będziemy wyznawali naszą wiarę w to, że przez Chrystusowy krzyż człowiek został pojednany z Bogiem i odzyskał właściwą sobie godność. To zbawcze dzieło trwa nadal i dotyczy każdego człowieka, w każdym czasie i w każdym miejscu na ziemi. Musimy o tym pamiętać, kiedy zawieszamy krzyże w naszych domach i miejscach pracy, powinniśmy o tym pamiętać, kiedy spoglądamy na krzyż. W przeciwnym razie jego obecność będzie tylko pustym gestem. Będzie straconą okazją na lepsze życie – mówił do zgromadzonych pasterz diecezji.
Następnie ordynariusz sandomierski dokonał odsłonięcia relikwii Drzewa Krzyża Świętego, któremu wszyscy zebrani, adorując, oddali cześć. Po zakończeniu wielkopiątkowego nabożeństwa Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie wierni będą mogli modlić się do Wigilii Paschalnej.