Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mogą stracić unijne dopłaty

Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli prowadzi społeczną kampanię. Ostrzega mieszkańców przed zgubnymi skutkami wypalania traw.

– Temat jest poważny. Mimo wielu nieszczęść, do jakich dochodzi przy wypalaniu traw, każdej wiosny proceder rusza na nowo. Niektórzy rolnicy i działkowcy nie zważają na ryzyko pożarów, a nawet zagrożenie ludzkiego życia. Dlatego jest to temat, o którym trzeba wciąż mówić – tłumaczy Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

W ubiegłym roku tylko w  marcu i kwietniu w stalowowolskim powiecie wybuchło aż 376 pożarów, z czego większość była spowodowana właśnie wypalaniem traw. – Niewielu rolników zdaje sobie sprawę z faktu, że za wypalanie traw mogą zostać pozbawieni unijnych dopłat bezpośrednich – zwraca uwagę wicestarosta.

W ramach kampanii ostrzegającej przed negatywnymi skutkami tego rodzaju działania, Starostwo Powiatowe, przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, zrealizuje w kwietniu cykl audycji o charakterze edukacyjnym na antenie Radia Leliwa. Ponadto zorganizowany został już  konkurs na plakat promujący kampanię. Jego adresatem była młodzież szkolna ze stalowowolskiego powiatu. – Ku naszemu zaskoczeniu, cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło aż 291 prac. Cieszy nas, że dzieci i młodzież tak dobrze rozumieją problem i potrafią go wyrazić w artystyczny sposób – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Ochrony Środowiska, odpowiadającego za realizację kampanii.

Na komisji konkursowej największe wrażenie zrobiła praca Anny Dul, uczennicy II klasy Gimnazjum nr 2 w Stalowej Woli. Jej zwycięski rysunek znajdzie się na oficjalnych plakatach kampanii, które wkrótce pojawią się w każdej gminie powiatu. II miejsce zajęła praca Diany Dąbek, również uczennicy stalowowolskiego Gimnazjum nr 2, a III – rysunek Karoliny Wojtali z VI klasy PSP w Rzeczycy Długiej. Komisja konkursowa przyznała również 10 wyróżnień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama