Ponad 40 osób wyruszyło z sandomierskiego kościoła św. Jakuba na pierwszy etap małopolskiego odcinka Camino de Santiago.
Zanim jednak wyszli na szlak, uczestniczyli w Mszy św. odprawionej o godz. 9.15 w kościele ojców dominikanów przez o. Wacława Burego OP i ks. Jana Wilka. – Wyruszacie w drogę, która etapami zawiedzie was do Krakowa – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii o. Wacław. – Dobrze wiemy, że chrześcijaństwo to przecież droga. Rozpoczyna się od Boga, który wyznacza początek w momencie powołania nas do życia i zmierza do Boga, będącego punktem ostatecznym. Pomiędzy owym początkiem i końcem naszej drogi pokonujemy różne etapy.
Pomimo trudnych warunków spowodowanych piątkowym atakiem zimy, pątnikom dopisywał humor, głównie za sprawą bezchmurnej, słonecznej aury. Dlatego po podbiciu swoich paszportów pielgrzyma ochoczo wyruszyli ul. Staromiejską w drogę do Klimontowa. – Pomysł na taką formę pielgrzymowania narodził się w ubiegłym roku, kiedy papież Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary – mówił Franciszek Mróz, prezes Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych. – Chcieliśmy, by w ten szczególny czas, na pustyni współczesnego świata ożywić wiarę i kult św. Jakuba, zwłaszcza na szlaku małopolskiego odcinka Camino, wiodącym z Sandomierza do Krakowa. Dzisiaj będziemy się szczególnie modlić w intencji Ojca Świętego Franciszka.
Dzisiejsze wędrowanie jest pierwszym z ośmiu etapów niedzielnego pielgrzymowania Małopolską Drogą św. Jakuba, zorganizowanego przez Bractwo św. Jakuba w Więcławicach Starych, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Pałecznica „Muszelka” oraz parafię pw. św. Jakuba w Kotuszowie. Pątnicy raz w miesiącu będą pokonywali jeden z odcinków małopolskiego Camino, prowadzącego z Sandomierza do Krakowa; w sumie przejdą 206 km. Następne niedzielne pielgrzymowanie już za miesiąc – 21 kwietnia. Uczestnicy będą mieli do pokonania odcinek z Klimontowa do kościoła św. Jakuba w Kotuszowie. Ostatni etap z Więcławic Starych zakończy się w Krakowie pod Pałacem Arcybiskupim. Spotkają się tam także pątnicy podążający innymi szlakami – Drogą św. Jakuba Via Regia (z Korczowej przy granicy z Ukrainą), Warszawską Drogą św. Jakuba i Beskidzką Drogą św. Jakuba.
Patronat nad przedsięwzięciem objęli ordynariusze trzech diecezji, przez tereny których przebiega małopolski szlak – kard. Stanisław Dziwisz, bp Kazimierz Ryczan i bp Krzysztof Nitkiewicz. Patronat prasowy objęła redakcja "Gościa Niedzielnego".