Nowy numer 43/2020 Archiwum

Święto Melpomeny

Po raz trzeci Tarnobrzeski Dom Kultury i Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Fram” przygotowały Dni Teatru.

Przez trzy dni na obu scenach TDK będzie królować Melpomena. Obchody otworzył dzisiejszy recital Dagmary Czechury, młodej utalentowanej piosenkarki, znanej nie tylko w Tarnobrzegu, ale w całej Polsce, a to za sprawą popularnego programu „X-Factor”, nadawanego przez stację TVN. Artystka z towarzyszeniem muzyków: Wojciecha Szeli (piano, trąbka), Szymona Frankowskiego (bass), Artura Gierackiego (perkusja) i Adriana Gwoździowskiego (gitara) wykonała znane piosenki,lecz w nowej aranżacji, a także kilka zupełnie świeżych kompozycji. Występ zaczęła od dynamicznego utwory Breakautu „Wielki ogień”. W koncercie gościnnie wystąpili nauczyciele i przyjaciele młodej piosenkarki, m.in. Marian oraz Dorota Zgadło. Swoim temperamentem, w ten zimowy i śnieżny wieczór, rozgrzała publiczność, która owacyjnie przyjęła jej występ.

Dagmara Czechura jest uczennicą Zespołu Szkół Społecznych nr 1 im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Swoje umiejętności kształci w Studium Wokalnym TDK. Oprócz udziału w programie X-Factor w ubiegłym roku została laureatką 34. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Piostur Gorol Song” w Andrychowie. W jury przeglądu zasiadał sam Jerzy Satanowski.

Po tak udanym początku miłośnicy teatru oczekują równie wielu emocji i dobrych wrażeń. Tym bardziej że już jutro (tj. w sobotę) zaprezentują się dwa zespoły. Jako pierwsza, o 17.30, wystąpi na scenie widowiskowej grupa Nova Amatorskiego Teatru Młodzieżowego ze spektaklem „Aleksander Fredro – wybór scenek”. – Przedstawimy cztery sceny z komedii „Śluby panieńskie” oraz „Zemsty” – informuje Sylwester Łysiak, opiekun młodych artystów, instruktor TDK. Dla żądnych dalszych wrażeń Andrzej Wilgosz wraz z aktorami Teatru Słowa przygotowali „Ćwiczenia z Szekspira”, spektakl oparty na ośmiu monologach zaczerpniętych m.in. z „Makbeta”, „Snu nocy letniej”, „Straconych zachodów miłości”. Młodzi artyści wystąpią o 18.30 na scenie kameralnej.

W niedzielę natomiast sceną zawładną najmłodsi aktorzy z Teatrzyku „Magik” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6, którzy zaprezentują spektakle „Kabaretowe spotkanie bajek” oraz „Urodziny Śnieżki”. Występy rozpoczną się na scenie kameralnej o 15.00.

Niedzielny wieczór będzie należeć do warszawskich zespołów z Ośrodka Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Dorożkarnia”, które o 16.30 wystawią spektakl „Aeronautyki, Czyli co Dłubie w Kadłubie”, natomiast o 18.15 – „Wyjowisko”.

Obchodom towarzyszy wystawa plakatu teatralnego.

– Tarnobrzeska publiczność jest rozmiłowana w teatrze – zauważa Piotr Duma, wicedyrektor TDK – co najlepiej widać podczas odbywającej się od kilkudziesięciu lat Barbórkowej Dramy Teatralnej, dającej możliwość zobaczenia najlepszych spektakli wystawianych przez najbardziej renomowane zespoły z całej Polski. Nie do przecenienia jest również rola naszego amatorskiego ruchu teatralnego, który daje obycie ze sceną, kulturą już od najmłodszych lat.

– Dla mnie osobiście – zwierza się P. Duma – teatr jest miejscem magicznym. Spektakl daje możliwość bezpośredniego obcowania z aktorami występującymi na scenie. To zupełnie co innego niż film, gdzie można się mylić i wnosić dziesiąte czy setne poprawki. Na scenie nie ma powtórek, raz wypowiedziane słowo – zostanie.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama