Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pasyjne śpiewanie

I Gminny Przegląd Pieśni Wielkopostnych "Pozwól Mi Twe Męki Śpiewać" odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie.

- Liturgii wielkopostnej od dawna towarzyszą pieśni o męce Pańskiej. Pieśni te jako gatunek są nawet starsze od kolęd. Ich początki związane są z procesjami pokutnymi, jakie odbywały się w Rzymie w IV w. Były to uroczyste pochody z udziałem papieża, które kierowały się do wytypowanych kościołów, zwanych stacjami - powiedział we wstępie dyrektor GOK Marek Bisztyga.

W przeglądzie uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół w gminie a w wśród widzów byli między innymi wójt Łoniowa Szymon Kołacz i przewodniczący Rady Gminy Antoni Szpak. - Pieśni pasyjne przypominają, pouczają i zapraszają do współprzeżywania - zaznaczył  proboszcz parafii św. Mikołaja w Łoniowie ks. kan. Stanisław Zaręba. W poszczególnych kategoriach laureatami przeglądu okazali się: Natalia Tyrała, Paulina Grudzień, Bartłomiej Pawelec,  Joanna Urbańska, Kamila Papka, PSP im. Jana Pawła II  w Łążku, PSP w Sulisławicach, PSP w Łoniowie, PG w Sulisławicach i PG w Łoniowie.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL