Szkolne przekształcenia

W Sandomierzu w miejsce techników uzupełniających powstaną licea dla dorosłych, które otworzą drogę do zdobywania dalszych kwalifikacji.

Rada Powiatu Sandomierskiego, na nadzwyczajnej sesji podjęła uchwały o zamiarze przekształcenia dwóch techników uzupełniających. W ich miejsce powstaną licea ogólnokształcące dla dorosłych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej rok 2012 był ostatnim czasem, w którym odbywał się nabór do techników uzupełniających. W ich miejsce zostały powołane licea ogólnokształcące dla dorosłych. – Ta reforma była konieczna, ponieważ osoby, które kończyły szkołę zawodową mogły kontynuować edukację w technikach o takim samym profilu. Obecnie absolwenci szkół zawodowych będą mieli okazję zdobyć wykształcenie średni ogólne w liceum a następnie nabierać kwalifikacje w konkretnych specjalnościach. Dziś, na przykład absolwent technikum budowlanego, jeśli chce zostać ekonomistą musi zaczynać od nowa cały cykl kształcenia, po wejściu tych rozporządzeń będzie zobowiązany do ukończenia odpowiednich kursów, zdobycia kwalifikacji oraz zdania egzaminu przed komisją kwalifikacyjną, aby uzyskać kolejną specjalizację – wyjaśnił Witold Surowiec, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Sandomierskim.

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu odbyła się na prośbę dyrektorów dwóch szkół. Licea dla dorosłych, od 1 września będą utworzone w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz w Ponadgimnazjalnym Zespole Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu.

- W naszym Zespole Szkół dajemy osobom dorosłym możliwość kształcenia i doskonalenia swoich kwalifikacji. Umożliwiamy ty samym absolwentom szkół zawodowych drożność edukacji i uzupełnienia swojego wykształcenia w zakresie edukacji ogólnej i równolegle zdobycia kwalifikacji w zakresie zawodowym. Praktycznie te osoby zdobywając wiedzę w zakresie liceum uczęszczają na kursy zawodowe a przez to nie wydłużają całego czasu kształcenia. W naszej szkole około 70% uczniów szkół zawodowych wyraża chęć kontynuacji swojej nauki w nowym systemie. Na razie nie wiemy czy na wszystkie kursy kwalifikacyjne dostaniemy subwencję czy też będą one odpłatne. W tym systemie będzie także możliwość potwierdzenia swoich kwalifikacji zdobytych nieformalnie przez uzyskanie dyplomów i certyfikatów – tłumaczy Krystyna Kobylakiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..