Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pomóż pomagać

W ubiegłym roku blisko 5 tys. osób przekazując 1% podatku na diecezjalną Caritas wspomogło szerokie działa charytatywne wspomagające najbardziej potrzebujących.

Caritas Diecezji Sandomierskiej, jako organizacja charytatywna niesie szeroką pomoc dzieciom, młodzieży, osobom niepełnosprawnym, chorym, starszym, bezdomnym, rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, ofiarom kataklizmów. Ta pomoc może być jeszcze bardziej efektywna i szersza, jeśli te działania zostaną wsparte przekazaniem 1% podatku za rok 2012 na rzecz tej instytucji. – Dziękujemy wszystkim, którzy zaufali nam w ubiegłym roku. Wsparło nas wtedy 4832 osoby. Dzięki temu pozyskaliśmy kwotę 363 870, 12 zł., która została bardzo skutecznie wykorzystana na rzecz najbardziej potrzebujących. Śpieszyliśmy z pomocą medyczną i pielęgniarską do osób starszych i samotnych. Niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży zapewniliśmy szansę edukacji i rehabilitacji. Wsparliśmy ubogie rodziny na świąteczny czas. Bezdomnym zapewniliśmy pobyt w schronisku i ciepły posiłek. Zapewniliśmy ponad 43 tys. posiłków dla dzieci i młodzieży w stołówkach szkolnych. To wszystko dokonało się dzięki pomocy wielu dobrych serc. I za tę pomoc dziękujemy – mówił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas. W tym roku także Caritas zwraca się z apelem i prośbą o przekazanie 1% podatku na pomoc innym. – W tym roku pozyskane środki zostaną przekazane na leczenie, rehabilitację i edukację dzieci i młodzieży – dodaje dyrektor.

Pomoc w postaci 1% podatku dochodowego mogą przekazać:

- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,

- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. Mogą uczynić to także emeryci i renciści na podstawie PIT -u otrzymanego z ZUS lub KRUS.

W zeznaniu podatkowym należy wybrać Caritas Diecezji Sandomierskiej, jako organizację pożytku publicznego, poprzez podanie jej nazwy i numeru KRS 0000213751, na rzecz, której zostanie przekazany 1% należnego podatku.

- W tym roku Caritas organizuje dyżury pracownika Urzędu Skarbowego, który pomoże w wypełnieniu i wysłaniu deklaracji podatkowej za rok 2012. Będzie możliwa forma rozliczenia drogą internetową, ponieważ jest to najprostszy i najszybszy sposób złożenia zeznania rocznego – poinformował ks. B. Pitucha. Dyżury będą odbywały się w każdą środę od godz. 10.00 do 13.00, począwszy od 6 marca do końca kwietnia 2013 roku, w budynku Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – ul. Opatowska 10 (za Bramą Opatowską w Sandomierzu). - Wszystkie osoby pragnące skorzystać z tej darmowej sposobności rozliczenia się z Urzędem Skarbowym, proszone są o przygotowanie takich danych jak: imię i nazwisko, PESEL, kwota przychodu wykazana w zeznaniu rocznym za 2011 rok oraz informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2012 rok. W przypadku chęci skorzystania z ulgi na wychowanie dziecka należy przygotować PESEL dziecka. Natomiast w przypadku chęci skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej - dowody poniesionych wydatków – poinformowała Dorota Sarzyńska z diecezjalnej Caritas.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama