Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bazylika Mniejsza na Świętym Krzyżu

Kuria Biskupia w Sandomierzu wraz ze wspólnotą Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża informuje, że otrzymała ze Stolicy Apostolskiej dokument przyznający starożytnemu kościołowi na Świętym Krzyżu tytuł Bazyliki Mniejszej.

Uroczyste ogłoszenie tego aktu będzie maiło miejsce w 16 czerwca br. o godz. 12.00 podczas Mszy św. na Świętym Krzyżu celebrowanej pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.

Bazylika mniejsza (basilica minor) jest to tytuł honorowy, nadawany przez papieża lub w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską.

Przywilejem bazylik jest uzyskanie odpustu zupełnego w czasie ich nawiedzenia w następujące dni: uroczystość Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), święto tytułu danego kościoła, święto "Porcjunkuli” (2 sierpnia) i jeden raz w ciągu roku w dniu określonym wg uznania, pod zwykłymi warunkami: czyli stan łaski uświęcającej, pragnienie pełnego nawrócenia, udział we Mszy świętej z przyjęciem Komunii świetlej, odmówienie przypisanych modlitw w intencjach Ojca Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama