Cztery lata istnienia parafii były czasem scalania wspólnoty i podejmowania śmiałych inicjatyw duszpasterskich, które sprawiły, że dziś młodzi i starsi są parafialną rodziną.
Początki parafii związane są z duszpasterstwem akademickim, które rozpoczęło działalność u schyłku lat 90. ubiegłego wieku. Studenci z rozrastającego się kampusu Wydziału Zamiejscowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli wymagali stałej opieki duszpasterskiej. Władze uczelni wygospodarowały dużą aulę na kaplicę, której patronką została św. Jadwiga Królowa. Biskup mianował kapelana studentów.
Młodość i doświadczenie
Po dekadzie duszpasterstwo akademickie zostało połączone z parafią terytorialną. – Dokładnie 5 marca będziemy świętować czwartą rocznicę powstania parafii, do której poza studentami i pracownikami uczelni włączeni zostali także wierni z czterech pobliskich ulic należących do dwu parafii – pw. św. Floriana oraz Trójcy Przenajświętszej. Pierwsze lata były dość trudne. Staraliśmy się scalić parafian, przekonać do nowej wspólnoty i zachęcić do zaangażowania w jej funkcjonowanie – wyjaśnia ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz. Jak wspomina, nie było łatwo, bo wiele osób nawet nie wiedziało, gdzie jest kaplica, która stała się ich kościołem. – Naszej świątyni nie widać, bo jest wewnątrz gmachu uczelni. A ludzie są przyzwyczajeni, że kościół to osobny budynek z wieżą, wokół którego można iść w procesji. U nas jest trochę inaczej – dodaje z uśmiechem. Zaangażowanie duszpasterzy i sukcesywna praca dały efekty. – Jest to dość wyjątkowe. Na terenie jednej parafii spotykają się ludzie zamieszkujący jej terytorium, ale także studenci. Młodzi wnoszą świeżość, osoby dorosłe dzielą się doświadczeniem, a dzieci mogą się od nich uczyć – opowiada Patrycja Ścieżka, studentka.
Zawsze coś ciekawego
W parafii powstają ciekawe inicjatywy. Po raz drugi ruszyła Postna Sztafeta. Każdego dnia Wielkiego Postu, poza niedzielami, minimum jedna osoba z parafii podejmuje post o chlebie i wodzie w konkretnej intencji. Rok temu wystartował Memoriał Pływacki, w którym uczestnicy chcieli upamiętnić pontyfikat swojego patrona. Poza tym parafianie spotykają się na rodzinnej siatkówce, wyruszają na wspólne pielgrzymki, rajdy czy marsze. – Wszyscy staramy się tworzyć piękną Bożą rodzinę. Wiemy, że możemy na siebie liczyć i czuć się swobodnie w swoim gronie, a kaplica akademicka i parafianie oraz duszpasterze są otwarci dla każdego. Dzięki opiece duszpasterskiej i formacji duchowej młodzież wie, że nie pogubi się w życiu, a czas studiów będzie dla niej owocny – dodaje Patrycja Ścieżka.
Zapraszamy na Msze święte
W niedziele i święta: 8.00, 10.00, 12.00, 18.30 W dni powszednie: 7.00, 19.00
Zdaniem proboszcza
– Duszpasterstwo studentów stanowią cztery grupy: krąg biblijny, schola akademicka, wolontariat oraz grupa modlitewna. Każda ma swoje zadania. Wolontariat sięga poza parafię, gdyż studenci pomagają na terenie całego miasta. Do coczwartkowych adoracji grupy modlitewnej włącza się cała parafia, a schola akademicka animuje śpiew na wspólnych nabożeństwach. Wyszliśmy także naprzeciw oczekiwa- niom parafian, organizując róże różańcowe, grupę ministrantów czy obecnie tworzącą się wspólnotę Rycerzy Kolumba. Cieszą mnie bardzo aktywna grupa adopcji dziecka poczętego oraz zespół dorosłych lektorów, którzy podejmują posługę nawet podczas codziennych Mszy św. Dużą trudnością duszpasterską jest brak szkół na terenie parafii, przez co mamy utrudniony kontakt z najmłodszymi. Jednak dokładamy starań, by nie poczuli się zapomniani. W ostatnich latach dzięki ofiarności parafian wyposażyliśmy wnętrze świątyni w ławki, sprzęt multimedialny, ale przed nami jeszcze wiele prac nad urządzeniem prezbiterium kościoła. Ważne, że parafianie wspomagają nas w tym dzielnie, za co jestem im wdzięczny. Ks. Mariusz Kozłowski Pochodzi z Szewnej. Wyświęcony na kapłana w 2002 r. W parafii posługuje od 2009 r. Jest diecezjalnym duszpasterzem Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się