W sobotni wieczór podczas koncertu galowego poznaliśmy tegorocznych laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej Śpiewograniec.
– W tym roku zgłosiło się 18 zespołów z terenu całej Polski – informowała dh Anita Turbak. – W sumie na festiwal przyjechało do Tarnobrzega ok. 240 harcerek i harcerzy. Uczestnicy prezentowali bardzo różnorodny repertuar, od klasycznych harcerskich piosenek z towarzyszeniem nieodłącznych gitar, po rap i ciężki rock. – W roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, zespoły postawiły na własny akompaniament, rezygnując z pół playbacków – zauważył Robert Kędziora, członek jury i jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia ESTEKA, jednego z organizatorów Śpiewograńca.
Po kilkugodzinnych przesłuchaniach, wieczorem wszystko stało się jasne. Jury w składzie: hm. Janusz Szwed, hm. Czesław Chabel, hm. Henryk Kędzia, hm. Jacek Drożdżal oraz phm. Robert Kędziora Grand Prix XX Śpiewograńca przyznało zespołowi Pod Górę z Legionowa. Pierwsze miejsce wyśpiewał zaś zespół Le Duch & Friends z Pionek, kolejne dwa zajęły JAAAMW-u z Kołaczyc i Brygada Zielono-Czarnych ze Stalowej Woli.
Wśród wyróżnionych znalazł się tarnobrzeski zespół Orlęta, który zdobył nagrodę publiczności oraz za pracę z najmłodszymi.
Była wielka radość i łzy szczęścia, a atmosferę dodatkowo podkręcił występ specjalnego gościa koncertu galowego – Orkiestry Świętego Mikołaja z Lublina, czołowego zespołu folkowego.
Tegoroczny Śpiewograniec odbył się już po raz 20. Pierwszy festiwal zorganizowany został w 1989 r. na kilka lat opuścił Tarnobrzeg przenosząc się do Stalowej Woli i Janowa Lubelskiego. Do miejsca narodzin powrócił jednak w 2001 r. i nieprzerwanie co roku odbywa się w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
Pierwszymi organizatorami Śpiewograńca były 1 Tarnobrzeska Jeździecka Drużyna Harcerska „Dąbrowa” oraz Zespół Redakcyjny „Synogarlica”. Później pałeczkę przejął Środowiskowy Szczep „Knieja”, a od 8 lat gospodarzami są 11 Tarnobrzeska Drużyna Harcerska „Wrzosowisko”, Zespół Redakcyjny „Synogarlica” i Stowarzyszenie ESTEKA.