Nowy numer 25/2018 Archiwum

Tokarze ze Zdziłowic

38 Regionalny Sejmik Teatrów Ludowych odbył się w Ośrodku Kultury w Tarnogrodzie. Uczestniczył w nim Zespół Obrzędowy Gminnego Centrum Kultury i Promocji ze Zdziłowic.

Zespół wystąpił z widowiskiem „Tokarze". Akcja przedstawienia dzieje się pod koniec zaborów w mieszkaniu tokarza Stacha. - Gospodarz posiada gospodarstwo, ale głównym jego zajęciem i utrzymaniem jest praca na tokarce, toczenie różnych drewnianych przedmiotów.  W przedstawieniu użyto opowiadań o różnej tematyce, w tym wojennej z ówczesnych czasów i  starych pieśni - ludowych i żołnierskich -  a także wątki komiczne. Na uwagę zasługuje tokarnia licząca ponad 130 lat, kobylica i liczne stare rekwizyty, meble, kanapy -  powiedział Zbigniew Michalczyk, jeden z aktorów przedstawienia. Aktorzy posługują się w dialogach regionalną gwarą, noszą  stare ubrania takie, jak np.  lniane koszule. Reżyserem i scenografem widowiska jest instruktor GCKiP Elżbieta Zarzeczna.

 


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma