Nowy numer 28/2018 Archiwum

Wiara działająca w miłości

Pod takim hasłem rozpoczęła się tegoroczna akcja Caritas „Jałmużna Wielkopostna”. Zebrane środki trafią do najbardziej potrzebujących i ubogich w parafiach.

Już od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu w parafiach rozprowadzane są skarbonki wielkopostne, do których rodziny lub osoby indywidualne mogą składać dobrowolne ofiary podczas trwania Wielkiego Postu, jako osobistą jałmużnę na rzecz potrzebujących. Akcja skierowana jest do całych rodzin, ale ma wyraźnie charakter edukacyjno-religijny dla dzieci i młodzieży. Skarbonki wzięte do domów przypominają o potrzebie praktykowania jałmużny, jako elementu życia chrześcijańskiego. Ma to duże znaczenie dla rozwoju duchowego we współczesnym, bardzo komercyjnym społeczeństwie. Na skarbonkach umieszczone jest wezwanie, które brzmi: „Zrezygnuj w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki”. – Akcja „Jałmużna Wielkopostna” ma uwrażliwić dzieci i młodzież na potrzeby innych bardziej potrzebujących od nas i zachęcić je do zrezygnowania z czegoś na rzecz bliźniego. Ofiary z tych skarbonek są przeznaczone na działalność charytatywną w parafii i diecezji – tłumaczył ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas. W tym roku na terenie diecezji rozprowadzono 30 tys. skarbonek wielkopostnych. Caritas Diecezji Sandomierskiej z pomocą wolontariuszy przygotowuje się do Wielkanocnej Zbiórki Żywności. Jak co roku, w wielu dużych sklepach, które włączają się w tę akcję, wolontariusze będą zbierać produkty o wydłużonym terminie ważności, które trafią na czas świąteczny do potrzebujących rodzin. - Z zebranych produktów wolontariusze Caritas przygotowują paczki żywnościowe, które następnie są przekazywane osobom ubogim. O wielkości paczki przeznaczonej dla danej rodziny decyduje ilość osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Do każdej z paczek zostanie dołączana wędlina, chleb i cukrowy Baranek Wielkanocny – tłumaczy ks. B. Pitucha. W parafiach rozprowadzane są także Baranki Wielkanocne. Zebrane w tej akcji fundusze posłużą, jako wkład własny w zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin biednych. – Co roku dzięki pomocy wielu osób dobrego serca dzieci z rodzin najuboższych mogą skorzystać z letniego wypoczynku organizowanego przez Caritas. Środki uzyskane z rozprowadzenia Baranków Wielkanocnych wspomagają ten właśnie cel – dodaje dyrektor Caritas. W tym roku w parafiach diecezji zostanie rozprowadzonych 20 tys. Baranków Wielkanocnych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma