W rocznicę powołania Armii Krajowej na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu odbyła się uroczystość upamiętniająca jej żołnierzy.
W rocznicę powołania Armii Krajowej na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu odbyła się uroczystość upamiętniająca jej żołnierzy.
– Spotykamy się w rocznicę powołania Armii Krajowej, zbrojnego ramienia Państwa Podziemnego w czasach II wojny światowej, w celu wyzwolenia spod niemiecko-sowieckiej okupacji – mówił Grzegorz Kozik z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, organizatora obchodów. – AK wyniosła na piedestał historii wielu wybitnych żołnierzy i dowódców, takich jak gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski, gen. Tadeusz Bór-Komorowski, gen. Leopold Okulicki. Ale tysiące z nich, często bezimiennie ginęło za wolność naszej ukochanej Ojczyzny. To żołnierze, których wychowało męstwo, patriotyzm i odwaga, czyli najwyższe wartości, które przez lata stanowiły o sile naszego narodu. One pozwoliły nam przetrwać, a dzisiaj przypominają nam imiona bohaterów zrodzonych przez naszą ziemię.
Historię powstania Armii Krajowej, spadkobierczyni najpierw Służby Zwycięstwu Polski (powołana 27 września 1939 r.), a następnie Związku Walki Zbrojnej (powstałego na bazie SZW 13 listopada 1939 r.) przybliżył Tadeusz Wojteczko, przewodniczący tarnobrzeskiego Klubu „Gazety Polskiej”.
Po części historycznej modlitwę w intencji żołnierzy AK, zwłaszcza poległych lub pochodzących z terenu Tarnobrzega poprowadził ks. prał. Michał Józefczyk. – „Byłaś dla nas radością i dumą, jak stal prężna, jak żywioł surowa, ustom – pieśnią, sercu- krwawą łuną, Armio Krajowa” – ks. Józefczyk przytoczył fragment wiersza Zbigniewa Kabaty ps. Bobo, członka oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, który napisał na emigracji, w 20 lat po upadku powstania warszawskiego. – Tak bardzo pragniemy objąć teraz modlitwą wdzięczności żołnierzy, którzy położyli swoje życie na ołtarzu miłości Ojczyzny. Boże miłosierny, prosimy Cię za towarzyszami broni, którzy nie wahali się złożyć największej ofiary, czyli swojej krwi i życia – modlił się kapłan. – Spraw, o Boże, by stali się uczestnikami wiecznego zbawienia. W intencji żołnierzy zgromadzeni odmówili jeden dziesiątek Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz Anioł Pański.
W obchodach licznie uczestniczyli członkowie Klubu „Gazety Polskiej” oraz Stowarzyszenia Sympatyków Piłki Nożnej „Złota Siarka”. Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.