Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zryw wiary i wolności

150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego uczcili mieszkańcy Rudnika nad Sanem.

Wspominanie bohaterskiego, acz przegranego niepodległościowego zrywu odbyło się w parafii pw. Świętej Trójcy. Najpierw odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Frankowski. On też wygłosił słowo Boże, w którym podkreślił, że Polskie zrywy niepodległościowe zawsze łączyły się z obroną wiary i tradycji przodków. – Hołd uczestnikom powstania styczniowego, którzy ginęli za wiarę i ojczyznę, najpiękniej oddał Jan Paweł II, podnosząc do godności błogosławionych, a potem świętych powstańców: Adama Chmielowskiego i Józefa Kalinowskiego.

Rozpoczęty jest też proces beatyfikacyjny Romualda Traugutta – powiedział bp Edward Frankowski. Część artystyczną obchodów rozpoczął sam proboszcz ks. Waldemar Farion, który wyrecytował wiersz Norwida „Moja piosnka II”. Następnie z kilkudziesięciominutowym koncertem wystąpiły dzieci z miejscowej ochronki, harcerze oraz dorośli parafianie. Aktorzy tego patriotycznego przedstawienia przypomnieli, iż w okolicy Rudnika nad Sanem także prężnie działał ruch niepodległościowy, czego przykładem jest ponadstuosobowy obóz w Dolinach. Najmłodszy zaś brat przyszłego właściciela Rudnika, 22-letni Juliusz Tarnowski, zginął w powstaniu w czerwcu 1863r. Przedstawienie przygotowało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Rudnickie Orlęta” przy współpracy z ochronką oraz Akcją Katolicką.ac

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma