Nowy numer 28/2018 Archiwum

Sadownicze newsy

Wykładowcy, handlowcy i producenci branży owocowej uczestniczyli w 22 Spotkaniu Sadowniczym w Sandomierzu. Jest to jedna z największych imprez tego typu w kraju.

Głównym tematem spotkania owocowych producentów był program promocji i eksportu jabłek z terenów sadowniczych Sandomierszczyzny. Ciekawy program przygotował dla rolników Departament Polityki Regionalnej w Urzędu Marszałkowskiego. Główne działania, to organizowanie misji gospodarczych sadowników, do państw, w których istnieje szansa wejścia na rynek z polskim produktem. Będą to np. Mołdawia i Kazachstan – mówił Grzegorz Orawiec, dyrektor departamentu. Wyjaśnił także, że zostanie zorganizowane sympozjum, na które będą zaproszeni handlowcy ze Wschodu, a także Rumunii i Węgier. Wtedy to powstałe w regionie grupy producentów będą miały okazję do zaprezentowania swojej oferty i nawiązania kontaktów handlowych.

Przedstawiono nowości w zakresie uprawy owoców   Sadownicze spotkanie w Sandomierzu
Przedstawiono nowości w zakresie uprawy owoców
ks. Tomasz Lis/GN
Przedstawiono nowości w zakresie uprawy owoców   Sadownicze spotkanie w Sandomierzu
Przedstawiono nowości w zakresie uprawy owoców
ks. Tomasz Lis/GN
Przedstawiono nowości w zakresie uprawy owoców   Sadownicze spotkanie w Sandomierzu
Przedstawiono nowości w zakresie uprawy owoców
ks. Tomasz Lis/GN

 

 

 

 

 

 

Tematyka spotkań objęła także wiedzę ogrodniczą. – Chcemy dotknąć najbardziej aktualnych problemów, tego, co najbardziej trapi sadowników. Tym razem mówiliśmy o zasadach postępowania w trudnych warunkach pogodowych, np. nadmiar wilgoci, susza, gradobicie czy wiosenne przymrozki. Wyjaśniamy jak przygotować sad na takie warunki, aby plon był satysfakcjonujący, a owoce dobrej jakości – tłumaczył Marek Kawalec, główny organizator imprezy. Cykl wykładów zaprezentowali przedstawiciele firm z branży ogrodniczej. Informowali oni uczestników spotkania o najnowszych technologiach, które mogą poprawić efektywność prowadzenia gospodarstw i ich dochodowość. Wykładom towarzyszyły targi. W hali przy ulicy Patkowskiego było ponad 100 stoisk, na których swoją ofertę prezentowały firmy związane z produkcją rolniczą. Na terenach wokół obiektu była wystawa maszyn, między innymi nowych opryskiwaczy i ciągników. Dużym powodzeniem cieszył się pokaz cięcia drzew owocowych. Odbył się on w Ostrołęce, gmina Samborzec.

Polska jest trzecim na świecie producentem jabłek. Z kolei, w naszym kraju 25 procent tych owoców pochodzi z Sandomierszczyzny. Produkuje się tu rocznie ok. 400 tysięcy ton jabłek.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma