Nowy numer 25/2018 Archiwum

Śladami powstańczych symboli

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z okazji obchodzonej rocznicy styczniowej insurekcji przygotowało wystawę oraz spotkanie historyczne.

O symbolice polskich dążeń niepodległościowych, obecnej na chorągwiach i sztandarach z lat 1861-1864 mówił podczas spotkania w sandomierskim Ratuszu prof. Jan Ptak. Wystąpienie wzbogacała prezentacja reprodukcji fotograficznych najciekawszych i najcenniejszych zabytków, odnoszących się do tego największego w historii Polski zrywu niepodległościowego. W salach przygotowano także ciekawą wystawy, której za tytuł posłużyła strofa jednej z pieśni powstańczych, „…poszli w boje chłopcy nasze…”. Przestrzeń wystawową wypełniły w większości zabytki pochodzące z prywatnych zbiorów, m. in. rysunki z kilku cyklów Artura Grottgera (Warszawa II, Polonia, Litwa), patriotyczna biżuteria popowstaniowa, modlitewniki, programy dawnych uroczystości rocznicowych i inne druki ulotne, medale i tkaniny okolicznościowe, militaria oraz kajdany powstańców styczniowych. Wystawę można oglądać do 7 kwietnia 2013 roku.

Prof. Jan Ptak kieruje Katedrą Historii Średniowiecznej Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zainteresowania badawcze profesora dotyczą historii wojskowości średniowiecznej oraz weksylologii, jednej z młodszych dyscyplin pomocniczych historii, zajmującej się chorągwiami, jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi czy terytorialnymi.

Spotkanie odbyło się w Ratuszu miejskim   Spotknaie z prof. Janem Ptakiem
Spotkanie odbyło się w Ratuszu miejskim
Piotr Ławrowski
W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza   Spotknaie z prof. Janem Ptakiem
W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza
Piotr Ławrowski

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma