Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z okazji obchodzonej rocznicy styczniowej insurekcji przygotowało wystawę oraz spotkanie historyczne.
O symbolice polskich dążeń niepodległościowych, obecnej na chorągwiach i sztandarach z lat 1861-1864 mówił podczas spotkania w sandomierskim Ratuszu prof. Jan Ptak. Wystąpienie wzbogacała prezentacja reprodukcji fotograficznych najciekawszych i najcenniejszych zabytków, odnoszących się do tego największego w historii Polski zrywu niepodległościowego. W salach przygotowano także ciekawą wystawy, której za tytuł posłużyła strofa jednej z pieśni powstańczych, „…poszli w boje chłopcy nasze…”. Przestrzeń wystawową wypełniły w większości zabytki pochodzące z prywatnych zbiorów, m. in. rysunki z kilku cyklów Artura Grottgera (Warszawa II, Polonia, Litwa), patriotyczna biżuteria popowstaniowa, modlitewniki, programy dawnych uroczystości rocznicowych i inne druki ulotne, medale i tkaniny okolicznościowe, militaria oraz kajdany powstańców styczniowych. Wystawę można oglądać do 7 kwietnia 2013 roku.
Prof. Jan Ptak kieruje Katedrą Historii Średniowiecznej Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zainteresowania badawcze profesora dotyczą historii wojskowości średniowiecznej oraz weksylologii, jednej z młodszych dyscyplin pomocniczych historii, zajmującej się chorągwiami, jako rzeczywistymi i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi czy terytorialnymi.
Spotknaie z prof. Janem Ptakiem
Spotkanie odbyło się w Ratuszu miejskim
Piotr Ławrowski
Spotknaie z prof. Janem Ptakiem
W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza
Piotr Ławrowski