Po raz dziesiąty Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy był głównym organizatorem „Jasełkowej radości”.
– Pomysł wynikał z pragnienia umożliwienia zaprezentowania szerszej publiczności ukrytych, nieznanych talentów naszych podopiecznych – wyjaśniał narodziny przeglądu kierownik WTZ Cezary Jakubik. – Bo tu na scenie ich zdolności w pełni rozkwitają.
Każdego roku na deskach TDK swoje inscenizacje jasełkowe prezentują kolejne ośrodki. – Zapraszamy zaprzyjaźnione instytucje, starając się by nie powtarzały się ciągle te same. Poza tym przyjęliśmy zasadę, by spotykały się tu różne pokolenia, osoby sprawne i mniej sprawne. To daje im możliwość przekazywania swoich doświadczeń, ale również radość ze wspólnej zabawy. Impreza ma bowiem w założeniu charakter integracyjny.
W ciągu 10 lat w ramach „Jasełkowej radości” występowali podopieczni i uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, domów samopomocy i innych ośrodków dla osób niepełnosprawnych z terenu całego powiatu tarnobrzeskiego oraz powiatów ościennych.
Podczas tegorocznego przeglądu na scenie pojawili się aktorzy reprezentujący szczęść instytucji. Jako pierwsi na deski wkroczyli z impetem przedstawiciele głównego organizatora, wśród których silną grupę stanowili starzy teatralni wyjadacze z Zespołu Teatralnego „Foch”. Zaprezentowali sztukę pt. „Jasełka – co tam w mieście słychać” wyreżyserowaną przez Barbarę Godzinę. Po nich scenę wypełniło kilkadziesiąt osób – wychowankowie oraz opiekunowie z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tarnobrzegu, którzy bawili widzów inscenizacją zatytułowaną „Czas Bożego Narodzenia”. Popisami śpiewaczymi w wykonaniu samego króla Heroda podbijał serca wszystkich zespół aktorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Baranowa Sandomierskiego. Wiele delikatności i anielskiego wdzięku wniosły na scenę dzieci z Katolickiego Przedszkola im. św. Józefa w Tarnobrzegu, które udowodniły, że „Bóg rodzi się w… człowieku”. Z przymrużeniem oka na nasze bożonarodzeniowe zwyczaje popatrzyli podopieczni z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży prowadzonego przez Siostry Służebniczki w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie. Niektórzy artyści popisywali się nie tylko kunsztem teatralnym ale również gra na instrumentach, w tym na perkusji.
Jako ostatni na scenie ze skłaniającym do głębszego zamyślenia spektaklem „Bóg jest w nas” wystąpili członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu.
Wszystkim występom towarzyszyła scenografia zaprojektowana przez Piotra Bednarskiego, a wykonana przez uczestników pracowni plastycznej WTZ.
Dziesiąta edycja przeglądu zbiegła się z jeszcze dwoma jubileuszami – 20-lecie działalności obchodzą bowiem w tym roku tarnobrzeski WTZ i OREW, instytucje które niepełnosprawnym i ich rodzinom przywracają niejednokrotnie sens życia.
Patronat honorowy nad „Jasełkową radością” objął prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz.