Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nisko:Kasa głównie na oświatę

Nie będzie oddziału dla przewlekle chorych, bo samorządy poskąpiły pieniędzy.

44 mln zł to wpływy do budżetu, jakich w 2013 r. spodziewa się uzyskać niżański powiat. Najwięcej z tej sumy, bo 19 mln zł pochłonie oświata. – Mimo ogólnego spowolnienia gospodarki planujemy zrealizować wiele ważnych inwestycji. Przeznaczymy na nie około 11 mln zł. To prawie 25 proc. dochodu, a więc duże wyzwanie. Zamierzamy się też ubiegać o unijne fundusze – powiedział niżański starosta Gabriel Waliłko.

Do większych inwestycji starosta zaliczył m.in. przebudowę drogi powiatowej w gminie Harasiuki  (4,7 mln zł) i Hucie Nowej (200 tys.) oraz  mostu na drodze Rudnik nad Sanem - Pikuły (1,1 mln ). Wspólnie z Nadleśnictwem Rudnik nad Sanem naprawiona będzie ul. Kończycka  (300 tys.). Planowane są również remonty dróg w gminie Jeżowe (Cisów Las - Nowy Nart) i gminie Ulanów (Ulanów - Wólka Bielińska).

Z innych inwestycji na uwagę zasługuje instalacja 2 wind w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rudniku nad Sanem, pomoc powiatowemu szpitalowi w dokończeniu budowy dachu na częścią przychodni, jego kompleksową informatyzację oraz zakup ambulansu.

Niestety, nie uda się prawdopodobnie utworzyć w szpitalu oddziału dla przewlekle chorych, bo oprócz Rudnika nad Sanem, żaden niżański samorząd nie zdecydował się finansowo wesprzeć tę inwestycję. Tymczasem, jak przyznał dyrektor szpitala Stanisław Krasny, na 3,3 tys. pacjentów leczonych na oddziałach wewnętrznych szpitala, około 1,8 tys. to osoby z przewlekłymi schorzeniami. – W ubiegłym roku wśród hospitalizowanych pacjentów znaleźli się 98- i 100-latek – podkreślił Stanisław Krasny.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama