Nowy numer 39/2023 Archiwum

Gwiaździsty orszak

Wszyscy liczą, że 6 stycznia Tarnobrzeg zobaczy setki, a może tysiące koronowanych głów.

Na trzy dni przed świętem Trzech Króli w Katolickiej Szkole Podstawowej odbyła się konferencja prasowa dotycząca przygotowań do uroczystości.

– „Kolędy lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu” to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli – podkreśliła Joanna Szmuc, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej, główna organizatorka wydarzenia. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele organizatorów tegorocznego Orszaku Trzech Króli: ks. Tomasz Cuber i Iwona Bańka z tarnobrzeskiego Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie, Krzysztof Zuba z Rycerzy Kolumba oraz Piotr Malik, dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Tarnobrzegu. – Przygotowania do orszaku wkraczają w decydującą fazę, dlatego należy podjąć starania, które sprawią, że mieszkańcy naszego miasta będą wiedzieć, co też szykujemy na 6 stycznia – zauważyła dyrektor KSP. – W Tarnobrzegu Orszak Trzech Króli organizowany jest po raz drugi, w kraju zaś już piąty – poinformowała Joanna Szmuc. – W tym roku do tego przedsięwzięcia zgłosiło się ok. 80 miast, ale nie tylko z terenu Polski. Trzej Królowie przejdą m.in. w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Orszak przywraca starą polską tradycję jasełek ulicznych, w których brali udział barwnie ubrani i rozśpiewani kolędnicy. Do udziału w orszaku zapraszamy wszystkich, którzy w poszukiwaniu prawdy zechcą pójść za betlejemską gwiazdą.

W przygotowanie tegorocznej uroczystości Trzech Króli włączyły się tarnobrzeskie parafie oraz organizacje katolickie. Mieszkańcy będą mogli wybrać jeden z trzech orszaków, które wyruszą po Mszach św. z kościołów pw. św. Barbary, Chrystusa Króla oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. – Każda z grup będzie miała swój dominujący kolor – informowała Joanna Szmuc. – Parafii św. Barbary przypadła barwa czerwona, serbinowskiej – zielona, zaś Chrystusa Króla – niebieska. Wszystkie orszaki spotkają się na Placu Bartosza Głowackiego, gdzie o godz. 12, po pokłonie złożonym Świętej Rodzinie, zostanie odmówiona modlitwa „Anioł Pański”. Oprócz wspólnego kolędowania, od którego nikt się nie wymiga, każdy bowiem dostanie śpiewnik, specjalnie przygotowany na tę okazję, organizatorzy zapewniają również strawę dla ciała – gorącą herbatę oraz bułeczki. By uczestnicy mogli poczuć się niczym monarchowie, otrzymają królewskie korony.

Świętowanie zakończy wieczorny koncert kolęd w kościele pw. św. Barbary, przygotowany przez Diakonię Muzyczną Diecezji Sandomierskiej poprowadzoną przez dyrygentów – Piotra Pałkę i Huberta Kowalskiego.

Do zmierzenia swych sił śpiewaczych zachęcał gorąco Krzysztof Zuba, przedstawiciel Rycerzy Kolumba, organizatorów konkursu „Serbinowska kolęda”, którego finał odbędzie się 13 stycznia o godz. 10 w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. – Konkurs skierowany jest do dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów – poinformował Krzysztof Zub. – Zapisy przyjmowane są w zakrystiach po Mszach św. do środy 9 stycznia.

Patronat honorowy nad Orszakiem Trzech Króli objęli biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast