Nowy numer 2/2021 Archiwum

Minął rok – w obiektywie „Gościa”

Odchodzący rok zamyka pewien etap czasu, odkłada do albumów już pamiątkowe zdjęcia, podsumowuje wydarzenia. Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli jaki był i co przyniósł mijający rok 2012.

Był, jak każdy, rokiem wyjątkowym, niepowtarzalnym i szczególnym. Dwudziesta rocznica powstania diecezji w nowych jej granicach wyznaczała wielu instytucjom diecezjalnym jubileusz działalności.

Był to rok wielkich spotkań z historią Sandomierza. Sympozjum „Wokół chrześcijańskiego Wschodu” przypomniało związki naszego miasta z Egiptem w osobie bp. Prospera Burzyńskiego. Konferencja ekumeniczna „Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – zgoda Braci” przywołała chwile, gdy podpisywano tutaj pierwszy akt ekumeniczny.

Znaczącym wydarzeniem były Dni Młodych, które – jak od wielu lat – zgromadziły rzesze pełnych ewangelicznego entuzjazmu młodych ludzi.

Zawichost po wiekach powrócił w „objęcia” swojej klaryski. Bł. Salomea została ogłoszona patronką miasta.

Był to także czas sukcesu sportowego księży w Mistrzostwach Polski w Futsalu oraz posłania nowego misjonarza do Ekwadoru.

Przypominamy najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

Pierwszy orszak

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Tarnobrzegu   Pierwszy Orszak Trzech Króli w Tarnobrzegu
Rafał Tracz/GN
6 stycznia. Tarnobrzeg stał się jednym z 24 miast Polski, które zorganizowały Orszak Trzech Króli. Poprowadzony był przez trzech monarchów symbolizujących trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Młodzież ubrana w szaty królewskie i korony poprowadziła uczestników orszaku ulicami miasta przed figurę bł. Jana Pawła II. Przemarszowi towarzyszył uroczysty śpiew kolęd, a punktem kulminacyjnym orszaku był pokłon oddany małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie.

 

 

 

 

Jasełkowy teatr

Diecezjalny Przegląd Jasełek wyłania prawdziwych artystów   Diecezjalny Przegląd Jasełek wyłania prawdziwych artystów
ks. Tomasz Lis/GN
19 stycznia. Dwanaście zespołów artystycznych, które zwyciężyły w rejonowych eliminacjach w X Diecezjalnym Przeglądzie Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych, zaprezentowało swoje przedstawienia w Katolickim Domu Kultury św. Józefa w Sandomierzu. Jasełka zaprezentowały dzieci z parafii Dwikozy, Ulanów, Modliborzyce i Raków oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych w Tuszowie Narodowym i nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W kategorii gimnazjów i szkół średnich w finałach wystąpili artyści z Klubu H4 „Iskra” w Ożarowie, uczniowie Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Stalowej Woli, gimnazjaliści z Tuszowa Narodowego i Potoku Stany, uczniowie Zespołu Szkół w Staszowie oraz licealiści z Klimontowa.

 

 

 

Mistrzowie hali

Nasi księża mistrzami Polski w piłce halowej   Nasi księża mistrzami Polski w piłce halowej
Archiwum drużyny/GN
19 lutego. Nasi księża okazali się najlepsi w Mistrzostwach Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. W rozgrywanym już po raz 8. turnieju, który odbył się w Łodzi, wzięło udział 14 kapłańskich drużyn piłkarskich. W finale nasi pokonali kapłańską ekipę z Kielc. W drużynie diecezji sandomierskiej wystąpili: ks. Rafał Olszówka, ks. Michał Szawan, ks. Marian Zaręba, ks. Tomasz Wilisowski CSMA, o. Ezechiel Lasota OFMBer., ks. Piotr Gaj, ks. Marek Walczak, ks. Piotr Przysucha, ks. Marek Tkacz i ks. Tomasz Lis.

 

 

 

 


« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama