Nowy numer 20/2024 Archiwum

Szczęśliwa maska

Aneta Bąk z klasy II LO w Jeżowem zdobyła III nagrodę w XX Rzeszowskich Dniach Kultury Szkolnej w kategorii literatury.

To kolejny konkursowy jej sukces - w tym roku szkolnym zdobyła już uznanie na ogólnopolskich konkursach w Tarnobrzegu i Sosnowcu, w roku ubiegłym zaś była wyróżniona na konkursach podobnej rangi w Leżajsku i Nowej Sarzynie.

Rzeszowskie Dni Kultury Szkolnej to konkurs o sporej już renomie, który przez 20 lat cieszy się dużym uznaniem, a nagrodzeni w poszczególnych kategoriach uczniowie prezentują wysoki poziom. Konkursowe nagrody za rok 2012 przyznano w konkursach: fotograficznym, muzycznym, dziennikarskim, monodramu, tanecznym i literackim. W tej ostatniej kategorii wpłynęło na konkurs 109 tekstów.  Gala finałowa odbywała się tradycyjnie w rzeszowskim Teatrze „Maska”.

Dla Anety Bąk, która przyjechała ze swoim polonistą i opiekunem literackim Ryszardem Mściszem oraz kolegami z klasy - Reginą Pielą i Grzegorzem Bednarzem,  III nagroda w dziedzinie poezji to kolejny sukces po zdobyciu II nagrody w IX Ogólnopolskim Konkursie  Poetyckim w Tarnobrzegu. Zdobyła uznanie jury za zestaw wierszy: „Porwanie”, „Sen o nadziei” i „W twoim blasku”. W dziedzinie prozy zwyciężyła Agata Piechota z LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, a  następne miejsca zajęli: Weronika Wołoszyn z Katolickiego LO w Stalowej Woli i Adrian Pałacki z LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu.

Przy okazji jubileuszowej gali wydano obszerną antologię „99 światów”, która podsumowała dwudziestolecie Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Znalazły się w niej zatem nie tylko nagrodzone wiersze Anety Bąk, ale także innych licealistów z Jeżowego, którzy w Dniach Kultury osiągnęli sukces. Biorący od kilku lat udział w tym konkursie szkolni poeci i prozaicy z Jeżowego mają sporo sukcesów na koncie. W dziedzinie poezji zwycięstwo przypadło niegdyś Edycie Głuszak, a wyróżnienie zdobyła Karolina Szewczyk. W dziedzinie prozy zwyciężył, a w kolejnej edycji zdobył miejsce III – Piotr Rusin. Konkursowe wyróżnienia zaś zdobyli Tomasz Majowicz, Dorota Gielar i Aneta Jabłońska. Znalazły się w tej antologii niektóre z nagrodzonych tekstów, ale także w obszernym wstępie Marka Pękali, osiągnięcia uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowego zostały odpowiednio docenione.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy