Nowy numer 28/2018 Archiwum

Spadkobiercy św. Cecylii

Ponad 60 organistów uczestniczyło we wspólnym spotkaniu formacyjno-szkoleniowym zorganizowanym z okazji zbliżającego się święta patronalnego kościelnych muzyków.

W Instytucie Teologicznym w Sandomierzu odbyło się pierwsze po latach przerwy spotkanie formacyjne organistów. Podjęta formacja i duszpasterska troska o kościelnych muzyków ma na celu podnoszenie ich kwalifikacji i umiejętności muzycznych oraz wewnętrzny rozwój.

– Chcemy powrócić do regularnych spotkań, podczas których organiści mieliby możliwość wymiany osobistych doświadczeń oraz doskonalenia swoich umiejętności, aby muzyka i śpiew liturgiczny był w poszczególnych parafiach stanowiły ozdobę liturgii – powiedział ks. Leszek Chamerski, diecezjalny duszpasterz organistów. Spotkanie rozpoczął bp Krzysztof Nitkiewicz, który podkreślił znaczenie posługi organisty we wspólnotach parafialnych.

– Powinniście mieć zawsze świadomość tego, że śpiew liturgiczny i muzyka sakralna nie są wyłącznie ozdobą nabożeństw. One stanowią formę modlitwy i mogą pomóc ludziom w ożywieniu i umocnieniu ich wiary. Przez waszą posługę uczestniczycie więc w dziele ewangelizacji, a jednocześnie wyrażacie własną wiarę. Umacniacie ją chwaląc Boga śpiewem oraz grą na organach. Aby ta misja była owocna potrzeba stałej formacji duchowej i podnoszenia swoich umiejętności – mówił do przybyłych organistów bp Krzysztof Nitkiewicz.

W programie zjazdu była wspólna modlitwa, wykład połączony z dyskusją na temat stałej formacji organistów, poznanie tekstów liturgicznych, nauka nowych śpiewów oraz spotkanie integracyjne.

Zlot odbył się w Instytucie Teologicznym   Z muzykami spotkał się bp K. Nitkiewicz
Zlot odbył się w Instytucie Teologicznym
ks. Tomasz Lis/GN
W spotkaniu wzięło udział blisko 60 organistów   Rozpoczęto wspólną modlitwą
W spotkaniu wzięło udział blisko 60 organistów
ks. Tomasz Lis/GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma