Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Przyjechali do źródeł

Kwartalnik „Krynica” prawie dwadzieścia lat temu założył dominikanin o. Wojciech Jezienicki. Z ukraińskiego słowo to oznacza studnię.

Pismo o nakładzie 1,5 tysiąca egzemplarzy rozprowadzane jest za darmo wśród ukraińskiej Polonii za pośrednictwem polskich konsulatów. Jego wydawanie finansuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dorota Jaworska, redaktor naczelna „Krynicy”, odwiedziła Stalową Wolę i powiat niżański, by nawiązać współpracę z polskimi gazetami. Przyjechała na zaproszenie stalowowolskiego Stowarzyszenia „Witryna” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Bieliniec. – Wydawany przez dominikanów kwartalnik „Krynica” nigdy nie był ściśle religijnym pismem, ale zawsze mówił i mówi o rzeczach, które mieszczą się w granicach chrześcijańskiej moralności.

Nie porusza także tematów, które mogłyby skonfliktować Polaków i Ukraińców. Pismo ma nas godzić przez pokazywanie wszystkiego, co piękne, w historii obu krajów – podkreśliła Dorota Jaworska. Kwartalnik liczy 120 stron. Podejmuje różnorodną tematykę. Jedną z ciekawszych rubryk są „Podróże z Bogusiem” – cykl artykułów o historycznej tematyce opowiadających o miejscach związanych z Polską czy znanymi bardziej lub mniej Polakami tam zamieszkującymi. Zawsze jest też fragment dobrej literatury oraz kącik religijny redagowany przez o. Mariusza Woźniaka. Dorota Jaworska, która z polonijną prasą związana jest już od piętnastu lat, pragnęłaby nawiązać bliższy kontakt z polskimi gazetami i dziennikarzami. – Polakom mieszkającym na Ukrainie ciągle brakuje obrazu Polski codziennej, takiej, w której żyją normalni ludzie w małych miejscowościach – powiedziała naczelna „Krynicy”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma