Przez kilka dni tarnobrzeżanie mogli modlić się, oglądać występy artystyczne, słuchać świadectw wiary i uczestniczyć w projekcji filmu w ramach spotkań dotykających spraw socjalnych.
Początkowo funkcjonowały one pod nazwą Chrześcijańskie Dni Kultury i po raz pierwszy odbyły się w roku 1996. Od roku 1997, za podpowiedzią bp. Edwarda Frankowskiego, nadano im nazwę Katolickie Dni Społeczne, a ostatecznie organizowane są jako Tarnobrzeskie Dni Społeczne.
Tegoroczne XVII Tarnobrzeskie Dni Społeczne rozpoczęły się Mszą św. o 17.00 sprawowaną w dniu obchodów 94. rocznicy odzyskania niepodległości. Nad ich organizacją czuwało Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Pierwszym wydarzeniem tej katolickiej inicjatywy był patriotyczny występ w wykonaniu uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II z Tarnobrzega.
Przybyłych do sali parafialnej przywitał proboszcz parafii ks. Michał Józefczyk, który powiedział, że „obecność tutaj jest sprawdzianem naszej miłości do Ojczyzny”. Przed zaprezentowanie się młodych artystów głos zabrała Joanna Szmuc, dyrektor szkoły, która krótko przybliżyła dążenia Polaków w celu odzyskania niepodległości. Kwintesencją wypowiedzi pani dyrektor stały się słowa polskiego poety Bolesława Czerwieńskiego:
„Ojczyzno! Nie płacz swych dzieci, co giną!
Niechaj krew płynie i łzy niechaj płyną,
Niechaj się ziemi wstrząsają krawędzie,
Jest Bóg nad nami, więc i Polska będzie!”
Po tym wystąpieniu dzieci zaprezentowały swój występ, podczas którego obecni w sali parafialnej widzowie mieli możliwość włączenia się w wykonywanie pieśni patriotycznych. Pomocą stały się śpiewniki, przygotowane przez artystów, które rozdawano przed rozpoczęciem przy wejściu. Kolejny dzień imprezy zaowocował wystąpieniem Doroty Kozioł – „naszej poetki tarnobrzeskiej, która im starsza, tym jest bardziej płodna i ubogaca nas swoją twórczością” mówił, witając wszystkich, ks. Józefczyk.
Pani Dorota w sposób barwny i niezwykle interesujący przedstawiła przybyłym krótką historię polskiego jezuity o. Jana Beyzyma, który w wieku 48 lat wyjechał na Madagaskar i poświęcił się posłudze trędowatym. Tę historyczną opowieść pani Doroty ubogaciła przygotowana przez poetkę prezentacja multimedialna przedstawiająca dzisiejszy Madagaskar, w tle której usłyszeć można było wzruszający śpiew chorych na trąd. Bardzo ciekawą rzeczą stał się również fakt, iż początek historii życia błogosławionego został zaprezentowany w formie rozmowy z nim, gdy "przybył” do Tarnobrzega. Trzeciego dnia miała miejsce projekcja filmu „Ja jestem” – opowiadającego o cudownym darze Boga dla nas, jakim jest Eucharystia, bo to w Najświętszym Sakramencie Jezus Chrystus jest namacalnie obecny wśród nas. Ostatni dzień Tarnobrzeskich Dni Społecznych zaowocował spotkaniem z miejscowym poetą Danielem Łukawskim, który przedstawił zgromadzonym wycinek swojej twórczości poetyckiej.