Jednym z wydarzeń obchodów Dnia Niepodległości było otwarcie Izby Pamięci, poświęconej bohaterom 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Poprzedziła je modlitwa w intencji Ojczyzny odmówiona przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Kwiaty złożono przy pomniku 2 Pułku Piechoty Legionów oraz na grobach sandomierskich bohaterów.
Pamiątki po Jałowieckich ułanach od lat gromadzili członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, którzy zabiegali także o wygospodarowanie miejsca na ich wyeksponowanie. Izbę Pamięci urządzono w Kamienicy Oleśnickich na Starym Mieście. – Od 10 lat czerpiemy z ułańskich tradycji tworząc kawaleryjski ośrodek. W ostatnim czasie udało się zgromadzić ciekawą kolekcję oryginalnych eksponatów oraz replik. Są to mundury reprezentacyjne i bojowe, repliki karabinów, szabli, medale, odznaki pułkowe, hełmy, kulbaki, manierki oraz proporce. Część eksponatów pochodzi od rodzin żołnierzy mieszkających w naszym regionie i w województwie podkarpackim - poinformował Karol Bury kasztelan chorągwi sandomierskiej. Zgromadzono też fotografie ułanów i ich dowódców. Najwięcej pamiątek pochodzi od rodzin ułańskich z ziemi sandomierskiej min. Władysława Belina-Prażmowskiego, Stanisława Grzmot- Skotnickiego czy Antoniego Jabłońskiego i wielu innych znanych ułanów, którzy później służyli we Lwowie w 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
W bazylice katedralnej Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił biskup senior Edward Frankowski. Do wspólnej modlitwy włączyli się przedstawiciele policji, wojska, szkół oraz władz samorządowych z burmistrzem miasta Jerzym Borowskim oraz starostą Stanisławem Masternakiem. Podczas homilii bp E. Frankowski przypomniał o potrzebie pielęgnowania patriotycznego ducha narodu polskiego. Wskazał także na współczesne zagrożenia suwerenności i tożsamości Ojczyzny. Po Mszy świętej uczestnicy przeszli pod pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów, aby oddać cześć poległym żołnierzom walczącym za Ojczyznę. Przy pomniku odbyły się okolicznościowe przemówienia przedstawicieli miejscowych władz, po czym odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową. Około 30 delegacji kombatanckich, służb mundurowych stowarzyszeń i różnych organizacji złożyło wieńce. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze z sandomierskiej jednostki wojskowej, przedstawiciele Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, rycerze oraz Sandomierska Orkiestra Dęta, która na zakończenie wystąpiła z koncertem pieśni patriotycznych.