Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Świętość pasterzy

Prawie 300 księży wzięło udział w jesiennym dniu skupienia i modlitwy.

W ramach formacji stałej kapłanów odbyło się spotkanie formacyjno-modlitewne w ramach Dni Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. – Nasza posługa wymaga nieustannej troski nie tylko o świętość tych, do których jesteśmy posyłani, ale także dbałości o własną duchowość. Bóg wymaga od nas świętości, mówiąc: „Świętymi bądźcie, jak Ja jestem święty”. W przeżywanym Roku Wiary sam Ojciec Święty Benedykt XVI wskazuje na wielką potrzebę uświęcenia kapłanów, którzy mają być czytelnymi świadkami zawierzenia Bożej miłości – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz, inaugurując wspólny czas modlitwy.

Kapłańskie spotkanie rozpoczęła medytacja nad tekstami Ojca Świętego Benedykta XVI, prowadzona przez kleryków sandomierskiego seminarium. Była to chwila na osobistą modlitwę oraz skorzystanie z sakramentu pojednania i pokuty. Następnie zgromadzeni kapłani sprawowali Mszę św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie Jana Sobiły, który prowadził także całość spotkania. – Przeżywając Rok Wiary, musimy spojrzeć na nowo na Jezusa, który nas powołał, aby nie zagubić Jego łaski oraz aby tę relację z Nim odnowić. My, którzy jesteśmy posłani, aby uświęcać, sami musimy być święci i w pełni oddani Bogu. Dziś ludzie oczekują od nas nade wszystko świętości i pełnego przekonania o wielkiej miłości Bożej – mówił bp Sobiło.

Po Mszy św. odbyły się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa za księży obchodzących jubileusze kapłańskie. Następnie w auli Katolickiego Domu Kultury św. Józefa kapłani mogli wysłuchać konferencji ascetycznej o świętości i duchowym dziedzictwie świętych Kościoła, wygłoszonej przez biskupa sufragana Jana Sobiłę. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa za zmarłych biskupów i kapłanów w podziemiach bazyliki katedralnej. – Poprzez ten czas modlitwy chcemy pogłębiać naszą wiarę i odpowiedzieć na wezwanie papieskie do wytężenia modlitwy kapłańskiej. W takich dniach skupienia nabieramy duchowej mocy, aby ją ofiarować innym. Jest to nasze duchowe otwarcie Roku Wiary, w którym czekają nas liczne kongregacje kapłańskie oraz spotkania formacyjno-duszpasterskie – mówił ks. Stanisław Bar, diecezjalny ojciec duchowy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma