Nowy Numer 29/2018 Archiwum

W kryptach sandomierskiej bazyliki

Za zmarłych biskupów i kapłanów modlono się w Dzień Zaduszny w sandomierskiej katedrze.

W podziemiach bazyliki katedralnej w Sandomierzu w grobowych kryptach spoczywają biskupi ordynariusze, biskupi pomocniczy, administratorzy diecezji oraz wybitni członkowie kapituły katedralnej. W Dzień Zaduszny modlono się przy biskupich grobach. Wieczornej Mszy św., której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim, uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz diecezjanie. O współczesnych zagrożeniach związanych z ziemskim kresem ludzkiego życia mówił podczas homilii sandomierski ordynariusz. – Charakterystyczne dla naszych czasów próby przejęcia kontroli nad procesem umierania człowieka, choćby przez legalizację eutanazji, ukazywanie śmierci przede wszystkim w jej wymiarze biologicznym, robienie z niej spektaklu, osłabiają wiarę w życie wieczne. Uwłaczają jednocześnie ludzkiej godności – wskazywał bp K. Nitkiewicz. – Niech te listopadowe dni, które gromadzą nas częściej niż zazwyczaj w miejscach spoczynku doczesnych szczątków bliskich nam zmarłych – będą okazją do modlitwy w ich intencji oraz do głębokiej zadumy nad tajemnicą śmierci. Ta refleksja pomoże nam przygotować się należycie do ostatecznego spotkania z Chrystusem i właściwie wykorzystać czas, jaki otrzymaliśmy od Boga na ziemi – kontynuował pasterz diecezji.

Po wspólnej modlitwie odbyła się procesja do miejsca spoczynku biskupów sandomierskich. Przy grobie bp. Piotra Gołębiowskiego delegacja z parafii w Baćkowicach, gdzie sługa Boży (zmarły 2 listopada 1980 r.) był proboszczem w czasie II wojny światowej, złożyła kwiaty i modliła się o jego rychłą beatyfikację. Przez najbliższy tydzień podziemia bazyliki z grobami biskupów będą udostępnione dla turystów i wiernych. Chętni mogą je nawiedzać od 8.00 do 17.00.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma