Nowy numer 15/2024 Archiwum

Żywa lekcja historii

Najmłodszy żołnierz III Brygady Wileńskiej AK, wychowanek Gracjana Fróga, jako jedenastoletni chłopiec trafił do partyzantki, gdzie po śmierci rodziców znalazł nowy dom.

Jego ciężki bagaż doświadczeń z  II wojny światowej i okresu powojennego, to skarbiec wiedzy historycznej, którą przekazuje młodzieży w polskich szkołach na Ukrainie, Litwie i Łotwie. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli tarnobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego i Andrzeja Dziury, kierownika oddziału gazownictwa w Tarnobrzegu udało się przygotować żywą lekcję historii. – Kiedy rozpoczynałem tworzenie oddział obrotu gazu w Tarnobrzegu przy ulicy kpt. Fróga, poznałem historię jego działalności żołnierskiej – wspominał Andrzej Dziura. – Z biegiem czasu poznałem por. Jerzego Widejko, którego postanowiłem zaprosić do szkoły, w której uczył się Gracjan Fróg.  

Jerzy Widejko najmłodszy partyzant III Brygady Wileńskiej Armii Krajowej opowiadał młodzieży o trudach walki, obowiązkach patriotycznych. – Jako jedenastoletni, osierocony chłopiec trafiłem do brygady Szczerbca, która od razu stała się moim drugim domem – wspomina por. Jerzy Widejko. – Początkowo kpt. Gracjan Fróg chciał mnie przekazać polskiej rodzinie, jednakże partyzanci przygotowali dla mnie umundurowanie, i tak stałem się jednym z nich.  

Podczas żywej lekcji historii z Jerzym Widejko odbywała się promocja jego książki „Najmłodszy partyzant wileńskiej AK” oraz prezentacja filmowa.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy