Nowy numer 28/2018 Archiwum

Odkrywanie „Pamiętników”

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu ruszył pierwszy maraton głośnego czytania.

Z okazji Roku Jana Słomki oraz setnej rocznicy pierwszego wydania „Pamiętników włościanina” wybór padł na dzieło dzikowskiego wójta.

Czytanie rozpoczęła Zofia Słomkowa, żona wnuka autora „Pamiętników”. Następny w kolejce był prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz.

– Bardzo cieszę się z tego wydarzenia, za które gorąco chcę podziękować pani dyrektor Stanisławie Mazur oraz wszystkim pracownikom naszej biblioteki za wkład pracy w jego przygotowanie – dziękował prezydent Mastalerz. – Dzieło Jana Słomki jest nieocenionym obrazem Tarnobrzega przełomu XIX i XX stulecia, ale również galicyjskiej wsi, która przeżywała w tym czasie znaczące przemiany historyczne i społeczne.

W maratonie wzięli udział ojcowie dominikanie, nauczyciele, pracownicy tarnobrzeskich urzędów i instytucji, samorządowcy, dziennikarze i mieszkańcy miasta.

Ich interpretacji przysłuchiwali się m.in. uczniowie tarnobrzeskich szkół, dla których była to przygoda z historią, odkrywająca przed nimi zupełnie nieznane rejony. Niektórzy z nich odważyli się nawet przeczytać fragmenty książki.

Nieprzychylna aura zmusiła organizatorów do przeniesienia wydarzenia do sali odczytowej biblioteki, pierwotnie miejscem maratonu miał być bowiem hall przed wejściem do budynku. Ale wielu chętnych mogło wysłuchać fragmentów „Pamiętników” dzięki głośnikom ustawionym na zewnątrz.

Czytaniu towarzyszyła sprzedaż najnowszego wydania „Pamiętników włościanina”, poprawionego i poszerzonego m.in. o przedmowy z pierwszej i drugiej edycji autorstwa prof. Franciszka Bujaka oraz samego Jana Słomki.

Publikacja jest wzbogacona o niepublikowane dotychczas zdjęcia rodzinne. Akcja zakończy się o godz. 19.00.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma