Odkrywanie „Pamiętników”

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu ruszył pierwszy maraton głośnego czytania.

Z okazji Roku Jana Słomki oraz setnej rocznicy pierwszego wydania „Pamiętników włościanina” wybór padł na dzieło dzikowskiego wójta.

Czytanie rozpoczęła Zofia Słomkowa, żona wnuka autora „Pamiętników”. Następny w kolejce był prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz.

– Bardzo cieszę się z tego wydarzenia, za które gorąco chcę podziękować pani dyrektor Stanisławie Mazur oraz wszystkim pracownikom naszej biblioteki za wkład pracy w jego przygotowanie – dziękował prezydent Mastalerz. – Dzieło Jana Słomki jest nieocenionym obrazem Tarnobrzega przełomu XIX i XX stulecia, ale również galicyjskiej wsi, która przeżywała w tym czasie znaczące przemiany historyczne i społeczne.

W maratonie wzięli udział ojcowie dominikanie, nauczyciele, pracownicy tarnobrzeskich urzędów i instytucji, samorządowcy, dziennikarze i mieszkańcy miasta.

Ich interpretacji przysłuchiwali się m.in. uczniowie tarnobrzeskich szkół, dla których była to przygoda z historią, odkrywająca przed nimi zupełnie nieznane rejony. Niektórzy z nich odważyli się nawet przeczytać fragmenty książki.

Nieprzychylna aura zmusiła organizatorów do przeniesienia wydarzenia do sali odczytowej biblioteki, pierwotnie miejscem maratonu miał być bowiem hall przed wejściem do budynku. Ale wielu chętnych mogło wysłuchać fragmentów „Pamiętników” dzięki głośnikom ustawionym na zewnątrz.

Czytaniu towarzyszyła sprzedaż najnowszego wydania „Pamiętników włościanina”, poprawionego i poszerzonego m.in. o przedmowy z pierwszej i drugiej edycji autorstwa prof. Franciszka Bujaka oraz samego Jana Słomki.

Publikacja jest wzbogacona o niepublikowane dotychczas zdjęcia rodzinne. Akcja zakończy się o godz. 19.00.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..