Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dwór w remoncie

Stowarzyszenie Odnowy Wsi "Wolan" w Kotowej Woli w gminie Zaleszany odnawia XVIII-wieczny dwór rodziny Horodyńskich.

To już drugi dwór należący do rodziny Horodyńskich, który jest ratowany przed całkowitym zniszczeniem; wcześniej prywatny właściciel dokonał tego w Zbydniowie.
Rodzina Horodyńskich swoją siedzibę w Kotowej Woli zakupiła od Żyda, Rachmiela Kanarka w 1906 r. Ostatnim jej lokatorem był Jan Konstanty Horodyński, który w 1944 r., po usunięciu go z dworu przez ówczesne władze, wyemigrował prawdopodobnie do Nicei. W 1946 r. część budynków gospodarczych sprzedano, a resztę rozebrano. Dwór przekazano Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, a później opiece społecznej. Mieszkali w nim ludzie pozbawieni mieszkania w czasie wojny. Do lat siedemdziesiątych XX w. funkcjonowała tam szkoła, a potem przedszkole. Po wybudowaniu "Tysiąclatki” dwór zaczął popadać w ruinę. Więcej w najbliższym gazetowym wydaniu sandomierskiego GN.

 


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma