Nowy numer 28/2018 Archiwum

Norblin zaczął się w Stalowej

Ubiegłoroczna wystawa wywołała lawinę odkryć i niecodziennych wydarzeń, nie tylko artystycznych.

Ekspozycja „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”, jaką w ubiegłym roku zaprezentowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli na nowo odkryła niemal zupełnie zapomnianego twórcę, który w okresie dwudziestolecia międzywojennego święcił największe tryumfy.  Poprzez ukazanie niezwykle bogatej i różnorodnej twórczości zwiedzający poznali go jako znakomitego malarza, plakacistę, a także ilustratora. Sielankowe życie małżeństwa Norblina i popularnej przedwojennej aktorki filmowej Leny Żelichowskiej przerwała II wojna światowa. Oboje znaleźli się w Indiach, gdzie artysta wykonał największe bodaj dzieło swego życia – freski i olbrzymie płótna w pałacu Umaid Bhawan w Jodhpurze. Swój ślad pozostawił również w innych rezydencjach. Część dorobku z tego okresu – obrazy oraz projekty – zostały pokazane po raz pierwszy w Polsce na wystawie w stalowowolskim muzeum. Ekspozycja prezentowana była również w prestiżowej Narodowej Galerii w New Delhi oraz Bombaju. Dzięki informacjom oraz katalogowi wystawy tragiczna postać artysty została wskrzeszona również w Stanach Zjednoczonych.

Działania Muzeum Regionalnego stworzyły zeń swoiste centrum badań nad twórczością i życiem Stefana Norblina, które co jakiś czas przynoszą nowe zaskakujące informacje i odkrycia. Efektem jednego z nich będzie sprowadzenie i złożenie prochów artysty i jego żony na warszawskich Powązkach. Wbrew przekonaniu syna, którego oboje osierocili we wczesnym dzieciństwie, ich prochy nie zostały rozsypane w okolicach San Francisco, lecz spoczęły na pobliskich cmentarzach. Ponowny pochówek odbędzie się 12 października, po którym na Żoliborzu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica w miejscu, gdzie artysta zbudował swój dom, nazwany Kaskadą. Finałowym wydarzeniem dnia pamięci o Stefanie Norblinie będzie wernisaż nowej wersji wystawy „Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952)” w wilanowskim Muzeum Plakatu. Ekspozycję, na której obok obrazów znajdą się głównie plakaty, przygotowały wspólnie Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma