Nowy numer 33/2019 Archiwum

Idzie susza

W ciągu ostatnich miesięcy stan wód powierzchniowych mocno poszedł w dół. Wody zaczyna brakować nie tylko w rzekach, stawach i jeziorach. Susza dotknęła uprawy ogrodnicze i rolnicze zasiewy.

Lato może i nie było za ciepłe, ale za to bardzo suche. Mimo, że nawałnice łamały drzewa i zrywały dachy to jednak deszczu nam w to lato nie napadało. Widać to, gdy wybierzemy się nad jakąkolwiek rzekę lub zbiornik wodny. Małe rzeczki wysychają a w tych większych widać już prawie dno. Mimo, że hydrolodzy nie biją jeszcze na alarm, tłumacząc taki niski stan wód mało śnieżną ubiegłą zimą i niedużymi opadami latem to jednak problemy ze stanem wód już są.

Wisła traci żeglowność, nie pracują rzeczne porty, firmy wydobywające wiślany piasek stoją na granicy bankructwa. Pełni niepokoju są wędkarze oraz ekolodzy, gdyż niski poziom wód zagraża rzecznemu ekosystemowi.

I jeszcze tak niedawno, dwa lata temu, w Sandomierzu wiślanej wody mieliśmy dość, dziś z niepokojem patrzymy na odsłaniające się kolejne rzeczne wyspy i bielejące piaskiem brzegi. Różnica poziomu między obecnym, już prawie krytycznie niskim stanem wody, a tym z czasu powodzi wynosi 8 m. To skutkuję niskimi poziomami wód w okolicznych studniach i zbiornikach. Jak mało potrzeba by z narzekania na nadmiar wody przejść do zagrożenia hydrologiczną suszą. Taką sytuację mogą zmienić długotrwałe deszcze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL